2024 rok to czas ważnych decyzji dla MFW Bałtyk II i III

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji – to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się inwestorzy Equinor i Polenergia.

Pierwsza energia z najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zasili polski system energetyczny – zgodnie z harmonogramem – w 2027 r. Realizowany w kolejnym etapie projekt MFW Bałtyk I, o mocy 1,56 GW, ma być z kolei gotowy do aukcji planowanej w 2025 r. Farmy zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości 22 km (Bałtyk III), 37 km (Bałtyk II) i ponad 80 km (Bałtyk I) od linii brzegowej.

W ubiegłym roku Equinor i Polenergia wykonały szczegółowe badania geofizyczne i geotechniczne dna morskiego, które dostarczyły istotnych danych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Na podstawie uzyskanych wyników powstanie teraz projekt fundamentów dla około 100 turbin wiatrowych, 2 morskich stacji elektroenergetycznych, korytarza dla kabla eksportowego i połączenia tego korytarza z lądową infrastrukturą przesyłową w okolicach Ustki.

Według Michała Kołodziejczaka, prezesa zarządu Equinor w Polsce, zrealizowane wielomiesięczne badania to ważny etap otwierający projektom Bałtyk II i III drogę do uzyskania pozwolenia na budowę, przybliżając do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Projekt MFW Bałtyk I, który jest najbardziej zaawansowanym projektem drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce, powinien być gotowy do aukcji w 2025 roku.

– Posiadamy już pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową z PSE. Teraz pracujemy nad pozyskaniem decyzji środowiskowej – stwierdził.

Inwestorzy mają już za sobą kilkumiesięczne badania geologiczne dna morskiego w miejscu, gdzie zlokalizowana będzie MFW Bałtyk I. Equinor i Polenergia zakończyły także trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla tego projektu, które pozwolą określić przewidywaną produkcję zielonej energii, a także rozpocząć projektowanie farmy – od lokalizacji turbin po wybór fundamentów czy łopat.

Kolejne umowy

Equinor i Polenergia wybrały już głównych dostawców najważniejszych komponentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Preferowanym dostawcą turbin został Siemens Gamesa Renewable Energy, a generalnym wykonawcą infrastruktury systemów energetycznych – Hitachi Energy.

Jak podkreśla Polenergia, zabezpieczone zostały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7. Z kolei kontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables.

W ubiegłym roku polsko-norweski duet zawarł również umowy rezerwacyjne z firmą SIF Netherlands B.V., która dostarczy monopale pod turbiny wiatrowe dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Z kolei umowa z DNV gwarantuje certyfikację morskich części obu farm wiatrowych.

– W 2024 roku spodziewamy się finalizacji kolejnych umów. Prowadzimy obecnie przetargi i negocjacje na statki instalacyjne, dostawę fundamentów oraz infrastrukturę przyłączeniową w części lądowej. Ten rok będzie także początkiem prac budowlanych naszej bazy serwisowej w Łebie, która będzie obsługiwała powstające morskie farmy wiatrowe na Bałtyku – dodał prezes Kołodziejczyk.

W rozmowie z portalem offshorewindpoland.pl podkreślił, że Kołodziejczyk informuje, że w połowie roku 2024 inwestor planuje zakończyć okres kontraktacji głównych komponentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III.

W tym kontekście wskazał, że według jego opinii potencjał inwestycyjny polskiego offshore jest dużo większy niż zakładane 18 GW.

Edukacja i bezpieczeństwo

Zarówno Polenergia jak i Equinor angażują się w inicjatywy związane z edukacją i bezpieczeństwem. Jak podkreśla Polenergia, tylko inwestycje realizowane przez polsko-norweski tandem mogą wygenerować nawet 10 000 miejsc pracy, zarówno przy samych projektach MFW Bałtyk, jak i w firmach, które będą dostawcami i poddostawcami komponentów i usług. Dostępność wykwalifikowanych pracowników odgrywać będzie kluczową rolę w rozwoju całej branży. Dlatego Equinor i Polenergia kontynuować będą – w ramach „Akademii Kompetencji Morskich”, jednego ze swoich programów flagowych – liczne aktywności związane z edukacją i kształceniem przyszłych kadr na wszystkich szczeblach nauczania. W tym kontekście należy wskazać, że spółki wzięły udział m.in.  w Targach Kariery EDU Offshore Wind w Gdańsku.

W 2023 r.  Polenergia i Equinor i przeprowadziły także projekt edukacyjny „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”.  W zajęciach na temat odnawialnych źródeł energii i korzyści wynikających z ich rozwoju wzięło udział prawie półtora tysiąca dzieci z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. W tym roku projekt zakończy się ogłoszeniem wyników konkursu artystycznego, w którym uczniowie przedstawią własną perspektywę postrzegania morskiej energetyki wiatrowej. 

Jak wskazał w rozmowie offshorewindpoland.pl Equinor w Polsce rozwijając rynek morskich farm wiatrowych na Bałtyku ,,czujemy się częścią lokalnej społeczności, dlatego angażujemy się w jej działania”. W 2023 r. przedstawiciele Polenergii i Equinora regularnie spotykali się z lokalną społecznością. Podczas organizowanych co kwartał spotkań mieszkańcy otrzymywali aktualne i szczegółowe informacje na temat zaawansowania projektów czy perspektyw zawodowych w branży morskiej energetyki wiatrowej, jak również odpowiedzi na swoje pytania, uwagi i wnioski.

Polenergia i Equinor kierują działania edukacyjne także do przedstawicieli jednostek administracji publicznej, wojska i służb ratowniczych. Razem z firmą Squadron zorganizowały dla nich warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu. Celem interaktywnych ćwiczeń symulujących wypadki na morzu, było doskonalenie praktycznych umiejętności w potencjalnych sytuacjach awaryjnych i właściwego reagowania na nie.

Port serwisowy

Przypomnijmy również, że Equinor i Polenergia wybrały port w Łebie jako miejsce, gdzie powstanie baza serwisowa dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. W maju 2021 r. norweska spółka kupiła działkę na potrzeby budowy terminala instalacyjnego. W marcu Equinor poinformował, że gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową w Łebie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2025 r.  W czerwcu 2023 r. Equinor i Polenergia otworzyli punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje m.in. o wspólnie realizowanych inwestycjach w offshore wind.

Zostaw komentarz

Strona główna » 2024 rok to czas ważnych decyzji dla MFW Bałtyk II i III