28 czerwca 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami inwestorów projekt jest przygotowany do udziału w aukcji w 2025 r.
Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki MFW Bałtyk I S.A. z dnia 29 stycznia 2024 r. Dotyczy ono infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I, zlokalizowanej na obszarze morskim Rzeczypospolitej Polskiej – w wyłącznej strefie ekonomicznej, w morzu terytorialnym i w morskich wodach wewnętrznych oraz na lądzie – na obszarze gmin Ustka i Redzikowo.
W zawiadomieniu RDOŚ w Gdańsku nie podał powodu zawieszenia postępowania.
Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, do tej pory Bałtyk I uzyskał pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.
W ramach projektu zakończono gromadzenie morskich danych pomiarowych i meteorologicznych podczas ponad rocznego badania intensywności wiatru i fal. Pozwoli to określić oczekiwaną produkcję energii przez farmę wiatrową. Ponadto, zeszłoroczne badania dna morskiego zapewniły wstępne rozpoznanie warunków geologicznych terenu, istotnych dla procesu projektowania. To niezbędne badania, które zostaną wykorzystane do stworzenia najbardziej efektywnego pod względem produkcji i kosztów rozmieszczenia poszczególnych turbin.
MFW Bałtyk I
MFW Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej realizowanej obecnie na Morzu Bałtyckim, o mocy do 1560 MW. Instalacja będzie zlokalizowana około 80 km od linii brzegowej. Energia elektryczna z projektu popłynie kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegać pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz by minimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.
Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej.
Źródło: RDOŚ w Gdańsku, własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.