Zachodniopomorskie ma kluczowe znaczenie dla współpracy polsko-duńskiej 

Współpraca gospodarcza polsko-duńska, w tym w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, były przedmiotem rozmów Zbigniewa Boguckiego, wojewody zachodniopomorskiego, z Ole Toftem, ambasadorem Królestwa Danii w Polsce.

Do spotkania doszło na początku sierpnia br. Jak wskazał wojewoda Bogucki, współpraca polsko-duńska w województwie zachodniopomorskim jest widoczna w wielu obszarach. Podkreślił, że duńskie firmy biorą udział w inwestycjach strategicznych, które wpływają na bezpieczeństwo energetyczne. Wśród nich wymienił gazociąg Baltic Pipe i budowę w Szczecinie fabryki komponentów na potrzeby sektora morskich elektrowni wiatrowych. Inwestycja w stolicy województwa realizowana przez duńskiego producenta Vestas pozwoli na stworzenie 700 miejsc pracy. Według planów ma zostać zakończona w 2024 r. W sierpniu br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ) poinformował o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dotyczącej hali montażowej Vestasa planowanej w Polsce. W decyzji wskazano o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji, jednocześnie określając ścisłe warunki jej realizacji.

Wojewoda przypomniał również, że duński Vestas dostarczy turbiny dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power realizowanej przez Orlen z kanadyjskim inwestorem Northland Power. Duńczycy dostarczą 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW. Co istotne, turbiny będą produkowane w fabryce budowaną przez koncern w Szczecinie. Przypomnijmy również, że w marcu Vestas br. kupił majątek upadłej fabryki fundamentów dla morskich farm wiatrowych ST3 Offshore w Szczecinie.

Przypomnijmy również, że również inny czołowy koncern z Danii jest aktywnie zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Spółka Orsted wspólnie z PGE realizują projekty MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

Wojewoda Bogucki wyraził nadzieję, że zaangażowanie kapitałowe duńskich firm w inwestycje w województwie będzie kontynuowane, a współpraca będzie przynosiła korzyści obu stronom. 

–  Na Pomorzu Zachodnim mamy bardzo poważne inwestycje firm z duńskim kapitałem i mam nadzieję, że ta tendencja – pozytywnie wpływająca na rozwój naszego regionu, będzie trwała, przynosząc kolejne korzyści obu stronom. Zgadzamy się z Panem Ambasadorem, że Zachodniopomorskie ma podstawowe znaczenie dla współpracy polsko-duńskiej i posiada olbrzymi potencjał rozwojowy – powiedział Bogucki.

Polska jest jednym z kluczowych rozwijających się rynków offshore wind nad Morzem Bałtyckim. Zgodnie z planami do 2030 r moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych w naszym kraju ma wynieść 5,9 GW. W perspektywie 2040 r. ma wzrosnąć do 18 GW.

Zostaw komentarz

Strona główna » Zachodniopomorskie ma kluczowe znaczenie dla współpracy polsko-duńskiej