W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w VIII Konferencji Naukowej “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2023. Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej (możliwy udział stacjonarny lub zdalny – online) w dniach 11–12 września 2023 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem medialnym portalu OffshoreWindPoland.pl.
Organizatorem Konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz ze wsparciem Zakładu Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Wierzymy, że utworzenie płaszczyzny dla przeprowadzenia dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy gospodarczych i studentów, przyczyni się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.
Jednym z głównych wątków tegorocznych dyskusji będzie ocena bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej oraz analiza zmian zachodzących w globalnej polityce energetycznej wskutek wojny w Ukrainie z wyciągnięciem wniosków dla Polski i Europy Zachodniej. Planujemy analizę geoekonomicznego wymiaru kryzysu i kwestii związanych z wykorzystaniem ekonomii do celów politycznych oraz geopolitycznych.
Konferencja jest wspierana przez Pion Dyplomacji Publicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Jest to jedyna konferencja na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w kraju, w organizację której włączyły się struktury Sojuszu.
Tematyka VIII edycji Konferencji
Głównym wątkiem tegorocznych dyskusji będzie bezpieczeństwo energetyczne w kontekście transformacji energetycznej. Tematami poszczególnych paneli będą m.in.:
- Bezpieczeństwo energetyczne,
- transformacja energetyczna,
- bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej,
- miejsce i rola dużych i małych reaktorów jądrowych w Polsce,
- kierunki rozwoju gospodarki wodorowej,
- model finansowania projektów wodorowych,
- dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw surowców energetycznych oraz struktury wytwórczej energii
elektrycznej i cieplnej,
- elektryfikacja sektora energii,
- dekarbonizacja ciepłownictwa,
- morska energetyka wiatrowa,
- fotowoltaika w budownictwie,
- cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo informacji w sektorze energetycznym,
- nowe technologie w sektorze energii m.in. magazyny energii,
- energetyka odnawialna,
- alternatywne paliwa w transporcie,
- dezinformacja sektora energetycznego oraz sposoby jej przeciwdziałania.
Szczegóły wydarzenia: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
e-mail: konferencja2023@instytutpe.pl
tel.: +48 737 335 709