Equinor sponsorem młodzieżowego klubu żeglarskiego w Łebie

Norweski koncern energetyczny Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali umowę o współpracy. Zaangażowana w polską zieloną transformację firma energetyczna, będzie wspierać dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu “Hereos of Tomorrow”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Equinor w Polsce.  

-Współpraca z Łebskim Klubem Żeglarskim idealnie wpisuje się w naszą działalność i ambicje w Polsce. Wiatr, który dziś napędza zawodników klubu i pozwala im rozwijać swoje umiejętności, w przyszłości napędzi nasze turbiny. Te budowane na polskim morzu, generować będą energię dla ponad 4 milionów Polaków. Łączy nas Bałtyk, gdzie realizujemy nasze aspiracje i projekty. Łączy nas Łeba, gdzie przez kolejne lata, z uwagi na siedzibę klubu i powstającą bazę operacyjno-serwisową Equinor, będziemy bliskimi sąsiadami. Dzielimy również wspólne wartości oparte na trosce, odwadze, współpracy i otwartości – mówi Michał Kołodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

Equinor buduje w Polsce odnawialne źródła energii na morzu i lądzie, wspierając zieloną transformację, a także dostarcza przez Baltic Pipe gaz naturalny z norweskiego szelfu, przyczyniając się do wzmocnienia niezależności energetycznej Polski. Inwestycjom energetycznym towarzyszą inicjatywy wzmacniające kapitał społeczno-ekonomiczny regionów. Jedną z nich jest budowa w Łebie bazy operacyjno-serwisowej, która będzie służyć jako centrum logistyczne dla realizowanych wspólnie z Polenergią morskich farm wiatrowych Bałtyk. Kolejną jest wspieranie talentów sportowych w regionie w ramach programu “Heroes of Tomorrow”.

Łebski Klub Żeglarskiego powstał w 1991 roku i koncentruje się na uczeniu żeglarstwa deskowego dzieci i młodzieży, głównie windsurfingu. Zajęcia prowadzone są na jeziorze Sarbsko, a w okresie wakacyjnym na Morzu Bałtyckim. Klub reprezentują mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski w młodzieżowych kategoriach wiekowych.

-Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy pierwszym klubem w Polsce, który został włączony do programu “Heroes of Tomorrow”. Współpraca z międzynarodową firmą energetyczną, która podobnie jak my, realizuje ambitne działania na Morzu Bałtyckim, pozwoli nam w pełni rozwinąć skrzydła, a w naszym konkretnie przypadku, żagle. Cieszymy się, że firmie Equinor tak bardzo zależy na wsparciu lokalnych inicjatyw, młodych talentów i chce angażować się w rozwój Łeby. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć jak dzięki temu partnerstwu nasi młodzi zawodnicy będą się rozwijać i jak rozwijać się będą wciąż młode projekty morskich farm wiatrowych w Polsce – dodaje Patrycja Gołębiewska, Komandor Łebskiego Klubu Żeglarskiego.

Program „Heroes of Tomorrow” zapoczątkowany ponad 30 lat temu w Norwegii (od 2006 funkcjonuje pod dzisiejszą nazwą) jest skierowany do młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać i zmieniać świat – czy to w dziedzinie nauki, kultury, czy sportu.

Jako Equinor przekształcamy zasoby naturalne w energię dla społeczeństwa i postęp dla kolejnych pokoleń. Jednym z takich zasobów jest wiatr, który odegra ważną rolę w transformacji energetycznej i zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Najważniejszym jednak zasobem są ludzie, dlatego zależy nam na tym, aby inwestować w młodzież, która będzie kształtować naszą przyszłość. Chcemy wspierać jej rozwój, by mogła w pełni wykorzystać swoje talenty i zdolności – dodaje Michał Kołodziejczyk.

W wydarzeniu inaugurującym współpracę Equinor z Łebskim Klubem Żeglarskim wziął udział Ambasador Królestwa Norwegii, Jego Ekscelencja Anders H. Eide, który jest zaangażowany w działania na rzecz transformacji energetycznej Polski. Jest też miłośnikiem surfingu i aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

– Polskę i Norwegię łączy silne partnerstwo na rzecz sprawnie przeprowadzonej i sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wspólnie wyznaczamy jej tempo, by tworzyć nowe miejsca pracy i budować wartość gospodarczo-społeczną dla wszystkich stron zachodzących przemian. Port w Łebie, gdzie powstanie centrum operacyjno-serwisowe dla wspólnych morskich farm wiatrowych farm Equinor i Polenergii, jest tego najlepszym przykładem. Mamy nadzieję, że młodzież trenująca dzisiaj w Łebskim Klubie Żeglarskim, zainspirowana morzem i wiatrem, włączy się w przyszłości w zieloną transformację Polski i znajdzie w przyszłości stabilną i wspierającą cele ochrony klimatu pracę – powiedział Anders H. Eide, który podczas wizyty w Łebie zobaczył także lokalizację, gdzie powstanie baza serwisowa Equinor, gdzie miejsce pracy znajdzie około 100 specjalistów.

Equinor w Polsce wspólnie z Polenergią buduje trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy 3 GW, a także rozwija odnawialne źródła na lądzie poprzez spółkę zależną Wento, w której portfelu znajdują się projekty farm słonecznych o łącznej mocy 1,6GW. Equinor jest kluczowym i długoterminowym eksporterem gazu naturalnego do Polski. Dostarcza ok. 2,4 mld m3 rocznie błękitnego paliwa z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego za pośrednictwem Baltic Pipe, przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski

Źródło: Equinor

Zostaw komentarz

Strona główna » Equinor sponsorem młodzieżowego klubu żeglarskiego w Łebie