Duński producent turbin wiatrowych Vestas podpisał list intencyjny z Politechniką Morską w Szczecinie. Współpraca obejmie kształcenie studentów, aby „umożliwić im odkrywanie możliwości rozwoju zawodowego w branży energetyki wiatrowej”.
List został podpisany podczas corocznej konferencji organizowanej przez PSEW w Serocku.
-Jako Vestas jesteśmy dumni z tego, co już osiągnęliśmy w Polsce i cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z uczelnią, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą. Będziemy również wspierać uczelnię w zakresie branżowych wykładów i laboratoriów oraz wymieniać się pomysłami i oczekiwaniami, aby jak najlepiej przygotować Polskę na spodziewany rozwój energetyki wiatrowej – poinformował Vestas.
Firma ma zamiar pomóc w kreowaniu tematów prac badawczych i rozwojowych studentów, a w przypadku absolwentów współorganizować ich zatrudnienie.
Politechnikę Morską reprezentował JM Rektor PM Wojciech Ślączka, a firmę Vestas kierownik ds. publicznych, Jagna Kubańska– Łyczakowska
Przypomnijmy, że pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Ponadto Vestas kupił przedsiębiorstwo ST3 Offshore.
W nowej fabryce Vestas montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy. Tym samym będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.
Na ile mnie wiedza nie zawodzi, to pierwsza polska farma wiatrowa – wspomniany w artykule Baltic Power nie za koniecznie realizowany będzie ze Świnoujścia. Van Oord, wybrany do instalacji monopali, będzie działał z bornholskiego Rønne. Wieże, w które zaangażowany będzie duński Cadeler też chyba jednak z Rønne. Obym się mylił…
Artykuł jest z poprzedniego roku. Wówczas inwestor informował, że MFW Baltic Power będzie instalawana ze Świnoujścia. Informacje oficjalne pojawiły się w tym roku w lipcu. Tu informacje: https://offshorewindpoland.pl/port-na-bornholmie-potwierdza-baltic-power-zacznie-byc-budowany-z-danii/