Trafostacja wykonana przez GP Baltic w drodze do USA

Należąca do Grupy Przemysłowej Baltic spółka Baltic Operator kończy realizację projektu prefabrykacji dwóch trafostacji (OSS) morskiej farmy wiatrowej w USA. Obie wyprodukowane przez grupę konstrukcje trafostacji mają łączną masę ponad 3000 ton i zostaną dostarczone drogą morską na farmę wiatrową u wybrzeży USA. Każda z trafostacji ma 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 m wysokości. Realizacją projektu zajmowało się ponad 300 osób. Obie trafostacje popłyną najpierw do Danii.


Spółki Grupy Przemysłowej Baltic od lat angażują się w produkcję konstrukcji stalowych dla sektora offshore budując trafostacje oraz konstrukcje wsporcze dla morskich farm wiatrowych, takich jak Kaskasi, Arkadis Ost, Borkum, Vineyard oraz Ocean Wind.

– Z roku na rok zwiększamy nasze moce produkcyjne w zakresie morskich farm wiatrowych, co doskonale widać na przykładzie ostatnich kilku lat, kiedy to w latach 2021-2022 wykonaliśmy jedną stację dla MFW Kaskasi II oraz stal wtórną dla MFW Arcadis. W 2023 r. wysyłamy dwie stacje dla morskiej farmy wiatrowej i właśnie rozpoczęliśmy cięcie materiałów dla dwóch niedawno zakontraktowanych stacji Baltic Power. Grupa Przemysłowa Baltic jest największym i najbardziej doświadczonym producentem wież wiatrowych i trafostacji w Polsce – informuje Prezes Grupy Przemysłowej Baltic Henryk Ogryczak.

– Do tej pory wytworzyliśmy tego typu konstrukcję dla m.in. MFW Rødsand, MFW Borkum Riffgrund I, MFW Vineyard Wind 1, MFW Hornsea One, MFW Walney, MFW Kaskasi II. Naszym celem jest produkcja od 4 do 6 trafostacji rocznie – dodaje Henryk Ogryczak.

Prace nad trafostacjami przeznaczonymi na szelf amerykański, które właśnie opuściły Baltic Operator, trwały kilkanaście miesięcy.

– Prefabrykacja zaczęła się rok temu w dwóch lokacjach Grupy Przemysłowej Baltic: gdańskiej i gdyńskiej. W gdyńskiej stoczni Baltic Operator nastąpiło końcowe scalanie konstrukcji – opowiada Bartosz Charkiewicz, dyrektor produkcji w Baltic Operator.

Grupa Przemysłowa Baltic nie tylko wykonała konstrukcję stalową trafostacji, ale zajęła się też ich wyposażeniem „białym” oraz m.in. zabezpieczeniem antykorozyjnym.

– Jesteśmy pierwszą stocznią w Polsce, która tak naprawdę wypuszcza trafostację w takim stanie – dodaje Bartosz Charkiewicz.

Grupa Przemysłowa Baltic powstała w 2020 r. na bazie zakładów produkcyjnych Stoczni Gdańsk. Jest spółką holdingową należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) działającą głównie na rynku energetyki odnawialnej, tj. offshore (trafostacje), onshore (wieże wiatrowe) oraz stoczniowym. Holding pozwala na osiągnięcie efektów synergii i bardziej zharmonizowane działania w zakresie innowacji, efektywności operacyjnej i budowania nowych zdolności. Podmioty tworzące wspólnie Grupę Przemysłową Baltic to Baltic Operator, Stocznia Gdańska, Energomontaż-Północ Gdynia w restrukturyzacji oraz Gdynia Maritime Construction.

Źródło: Grupa Przemysłowa Baltic

Zostaw komentarz

Strona główna » Trafostacja wykonana przez GP Baltic w drodze do USA