Szef BASF chwali morskie turbiny wiatrowe made in China. WindEurope jest zaskoczone

W niedawnej rozmowie z dziennikarzami Martin Brudermülle, prezes BASF niemieckiego giganta chemicznego, stwierdził, że morskie turbiny wiatrowe z Chin są lepsze i tańsze od tych produkowanych w Europie, czym wywołał zaskoczenie m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej WindEurope.

Największa organizacja sektora energetyki wiatrowej w Europie zwraca uwagę, że inni deweloperzy farm wiatrowych w Europie są zadowoleni z turbin produkowanych na Starym Kontynencie, które zainstalowali i chcieliby mieć możliwość dalszego zaopatrywania się turbiny produkowane na terenie Europy.

Jak zwraca uwagę WindEurope, decydenci UE zrozumieli, że europejski sektor energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia konkurencyjnych cen energii elektrycznej. Organizacja podkreśla, że Europa dopiero zaczyna wychodzić z nadmiernego uzależnienia od rosyjskiego gazu.

– Nie może teraz popaść w nową zależność od jednego importera turbin wiatrowych – apeluje WindEurope.

W tym kontekście organizacja przypomniała wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w niedawnym wystąpieniu o stanie Unii Europejskiej jednoznacznie wskazała, że ,,przyszłość naszego przemysłu czystych technologii musi kształtować się w Europie”.

Jak podkreśla WindEurope, produkcja energii z farm wiatrowych to europejska historia sukcesu. Obecnie Europa, z 250 fabrykami,  jest drugim co do wielkości miejscem produkcji turbin wiatrowych na świecie. Niemal wszystkie turbiny zainstalowane w Europie zostały także tutaj wyprodukowane, co świadczy nie tylko o ich jakości ale również o konkurencyjności turbin powstałych na Starym Kontynencie.

Przypomnijmy, że zgodnie z złożeniami unijnej polityki energetyczno-klimatycznej do 2030 r. OZE będą odpowiadać za dostarczenie przynajmniej 42,5% całej energii zużywanej w Europie. To oznacza, że obecna moc zainstalowana farm wiatrowych wynosząca nieco ponad 200 GW powinna do tego czasu wzrosnąć do 500 GW.

WindEurope zwraca uwagę, że państwa członkowskie UE muszą szybko wdrożyć doskonałe działania zaproponowane przez w Pakiecie Energetyki Wiatrowej i aktywnie zaangażować się w opracowanie zapowiadanej Karty Energetyki Wiatrowej.

Źródło: WindEurope

Zostaw komentarz

Strona główna » Szef BASF chwali morskie turbiny wiatrowe made in China. WindEurope jest zaskoczone