Radni w Szczecinie niemal jednogłośnie uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego ,,Skolwin Port 4”. Ma on ułatwić inwestycje duńskiego Vestasa w fabrykę komponentów do turbin morskich farm wiatrowych, które powstaną w stolicy województwa zachodniopomorskiego.
Za uchwaleniem planu głosowało 26 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Plan zagospodarowania dotyczy terenu na północ od drogi przy dawnej papierni Skolwin o powierzchni ok. 70 ha, z czego 40 ha należy do duńskiego Vestasa. Propozycja uchwalania planu to inicjatywa Piotr Krzystka, prezydenta Szczecina. Jak tłumaczyła podczas posiedzenia Zofia Fiuk-Dymek, Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta Szczecin, ma ona podnieść potencjał gospodarczy Szczecina w zakresie sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Skolwin Port 4” w Szczecinie został
opracowany na podstawie uchwały Nr XLIX/1355/23 Rady Miasta Szczecin z dnia 25 kwietnia 2023
roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
„Skolwin Port 4” w Szczecinie.
Według przedstawicielki szczecińskiego ratusza, celem uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego ,,Skolwin Port 4” było poprawienie warunków do inwestowania dla nowego właściciela bez zmiany zasadniczych parametrów. Po drugie, stworzenie możliwości rozwoju funkcji składowych i towarzyszących, produkcyjnych na Skolwinie.
– Firma Vestas, która zajmuje się produkcją na potrzeby branży offshore lokuje tu swój zakład. Plan zagospodarowania przestrzennego poprawia im możliwość inwestowania na tym terenie poprzez korektę ustaleń dotyczących dostępu do nabrzeży. Teren na północ od terenu należącego do Vestas ma być terenem składowym na potrzeby nowego zakładu – stwierdziła dyrektor Fiuk-Dymek. Zaznaczyła, że w trakcie konsultacji planu nie zgłoszono do niego uwag.
Przemysław Słowik, radny Szczecina, podkreślił, że proponowane zmiany mają kluczowe znaczenie dla przyszłości miasta, ale również całej Polski.
– Działania Vestas i Szczecina wpisują się planu i strategie dotyczące transformacji energetycznej. Cieszę się, że Szczecin ma szanse, a wszystko wskazuje, że będzie liderem transformacji energetycznej, jeżeli chodzi o produkcję turbin wiatrowych i ich podzespołów. Oby więcej takich decyzji – powiedział.
W zakładzie Vestasa będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskiej fabryce trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie fabryki zaplanowano na drugą połowę 2024 r. Dzięki niej może powstać nawet 700 nowych miejsc pracy. Będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.