Orlen rozważa produkcję zielonego wodoru z udziałem morskich farm wiatrowych

W gminie Choczewo może powstać instalacja do produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem energii z morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jak informuje portal Choczewo24.pl, taką możliwość rozważa Orlen.

W miniony poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli koncernu, w tym Roberta Nowickiego, prezesa zarządu Orlen Neptun, z radnymi oraz wójtem i zastępcą wójta gminy Choczewo. Jako potencjalną lokalizację elektrolizera o mocy 100-300 MW wskazano obszar między miejscem, gdzie powstanie pierwsza elektrownia jądrowej „Lubiatowo-Kopalino”, a miejscowością Biebrowo.

Jak wskazuje portal Choczewo24.pl, moc instalacji miałaby być uzależniona od potencjalnych warunków przyszłej budowy. Oprócz elektrolizera Orlen miałby zbudować instalację do produkcji paliwa syntetycznego i amoniaku, biometanowni oraz magazynu energii. Według lokalnego medium, podstawowym surowcem do produkcji tego typu energii jest rzepak, którego uprawa może być korzystnie kontraktowana u okolicznych rolników z terenu Gminy Choczewo. W zależności od przyjętego wariantu realizacji inwestycji ma ona zajmować powierzchnię 120-300 ha i kosztować nawet 30 mld zł. Mogłaby się również przyczynić do powstania do 100 nowych miejsc pracy.

Jak informuje Choczewo24.pl, ewentualna zgoda na realizację inwestycji wiązałaby się z koniecznością dokonania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przy czym, radni gminy Choczewo mieli uzależnić dalsze rozmowy w tym temacie od potencjalnej zgody samych mieszkańców.

Orlen wspólnie z kanadyjskim Northland Power realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Instalacja powstaje ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Farma ma zostać uruchomiona w 2026 r.

Zgodnie ze strategią wodorową do 2030 r. Orlen chce posiadać 540 MW nowych mocy nisko- i zeroemisyjnego wodoru, w tym zielonego, z ambicją powyżej 1000 MW po 2030 r. Do końca dekady połowa wodoru produkowanego przez koncern ma być nisko lub zeroemisyjny. Na ten cel spółka zamierza przeznaczyć 7,4 mld zł.

Źródło: Choczewo24.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Orlen rozważa produkcję zielonego wodoru z udziałem morskich farm wiatrowych