Wojewoda Zachodniopomorski zmienił decyzję o pozwoleniu na budowę terminala instalacyjnego

7 listopada 2023 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zmianach w pozwoleniu na budowę terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Treść decyzji zostanie udostępniona (obwieszczenie) dziś – 10 listopada 2023 r.

Zmiana decyzji dotyczy dokładnie przedsięwzięcia „Budowa Terminalu Instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych w ramach zadania inwestycyjnego – Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”, dz. nr 1/18, 244, 245/5, 246 obręb 14 Warszów.

Nowa decyzja Nr 103/2023, znak AP-1.7840.1.135.2023.WP, dotyczy zmiany decyzji Nr 77/2023 z 22.08.2023. W sierpniu informowaliśmy, że decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno – budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę została wydana na wniosek Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Budowa terminalu składa się z dwóch osobnych inwestycji – części hydrotechnicznej, za którą odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i części lądowej, realizowanej przez Orlen Neptun II.

Przypomnijmy, że 2 października 2023 r. Wojewoda Zachodniopomorski podjął decyzję o wydaniu dla spółki Orlen Neptun II pozwolenia na budowę terminala instalacyjnego w Świnoujściu do obsługi morskich farm wiatrowych. Z kolei 12 października Orlen poinformował o rozpoczęciu budowy części lądowej terminalu.

Inwestycja jest realizowana w porcie w Świnoujściu. Zgodnie z harmonogramem prace zostaną zakończone w 2025 r. Jak informował Orlen nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych.

Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Morzu Bałtyckim.

Zostaw komentarz

Strona główna » Wojewoda Zachodniopomorski zmienił decyzję o pozwoleniu na budowę terminala instalacyjnego