W połowie października 2023 r. polski podmiot Bota Green Offshore przejął kolejną jednostkę CTV – BOTA WIND I. Razem z siostrzaną BOTA WIND II są gotowe do podjęcia działań operacyjnych na terenie morskich farm wiatrowych. Co z kadrami do obsługi CTV?
Jednostki CTV posiadają duże doświadczenie w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym. Każda z jednostek we flocie Bota Green Offshore zapewnia komfortowy transfer z portu na obszar morskiej farmy wiatrowej dla 24 serwisantów. Dodatkowo oba CTV wyposażone są w przestrzeń ładunkową i autonomiczny dźwig. Operatorzy jednostek CTV muszą już dziś zadbać o wykwalifikowane kadry do ich obsługi.
-Jesteśmy na zaawansowanym etapie kwalifikacji w przetargu na obsługę farm wiatrowych na Morzu Północnym. Zdobyte doświadczenie na Morzu Północnym pozwoli nam jeszcze lepiej rozpocząć współpracę z deweloperami, którzy przygotowują się do uruchomienia przetargów na prace w polskiej strefie Bałtyku. Jesteśmy już w dialogu z deweloperami i bierzemy udział w postępowaniach przygotowawczych, tzw. RFP (Request for Proposal) – informuje naszą redakcję prezes zarządu Bota Green Offshore, Ernest Czermański.
Wraz z przejętymi jednostkami gdańska spółka Bota Green Offshore zakontraktowała doświadczone załogi, które operowały na akwenie Morza Północnego przy obsłudze morskich farm wiatrowych Riffgat i Alpha Ventus. Wykonywanie zadań przy pracach na morskich farmach wiatrowych może wymagać równoległej pracy dwóch CTV lub zdolności do natychmiastowego zastąpienia. Czy będą to polskie kadry?
-Tak, udało nam się pozyskać doświadczonych polskich marynarzy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracach przy obsłudze morskich farm wiatrowych u zagranicznych operatorów. Marynarze podjęli z nami współpracę, ponieważ liczą, że dzięki współpracy z polskim podmiotem będą mogli w niedalekiej przyszłości pływać w polskiej strefie Bałtyku. Posiadamy także polskie załogi, które operują w segmentach pokrewnych do offshore, dlatego możemy świadczyć szerokie spektrum usług na najwyższym poziomie, w oparciu o doświadczone załogi polskich marynarzy – wyjaśnia Czermański.
Jednostka BOTA WIND II przeszła już wszystkie niezbędne inspekcje w porcie Norddeich w Niemczech i wkrótce wyruszy do portu w Szczecinie, gdzie zostanie poddana przygotowaniom do dalszych prac na morzu. Czermański informuje naszą redakcję, że po przybyciu do Szczecina jednostka została przerejestrowana, przeszła rebranding i standardowe techniczne prace serwisowe, które pozwoliły na przygotowanie jej do pracy przed nadchodzącym intensywnym sezonem.
Obie jednostki BOTA WIND I i II są w porcie w Szczecinie. CTV są gotowe do podjęcia w zadań w branży morskiej energetyki wiatrowej na wodach Morza Bałtyckiego i Północnego – wskazuje przedstawiciel Bota Green Offshore. Jednostki dobrze sprawdzają się też jako research vessels.