W dniach 1-4 maja w Houston odbyła się konferencja Offshore Technology Conference 2023. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży morskiej na świecie. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentował potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
Od ponad 50 lat specjaliści ds. energetyki spotykają się na Offshore Technology Conference (OTC) w Houston, aby wymieniać się pomysłami i doświadczeniem w zakresie branży morskiej. W tym roku na wydarzenie zgłosiło się 1000 wystawców i 24 000 specjalistów z ponad 90 krajów. Konferencja i towarzyszące jej targi gromadzą inżynierów, techników, przedstawicieli kadry kierowniczej, naukowców, menedżerów i inwestorów z wszystkich dziedzin sektora energetyki morskiej.
Pomorskie na OTC
Invest in Pomerania oraz Pomorski Broker Eksportowy – samorządowe inicjatywy koordynowane przez Agencję Rozwoju Pomorza – zorganizowały na OTC stoisko województwa pomorskiego oraz wyjazd pomorskich firm dostarczających produkty i usługi dla branży offshore oil&gas .
– Jest wiele powodów, dla których trzeba być w takich miejscach jak Houston. Kompetencje i doświadczenia naszych firm pozwalają nam konkurować na rynkach światowych i to chcemy tu pokazać. OTC to okazja do poszukiwania inwestorów z tego sektora oraz najnowszych rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do budowy niezależności energetycznej naszego kraju – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Silna branża: od projektu po realizację
Tak, jak domeną południowej Polski pozostaje górnictwo tradycyjne, tak Pomorze od lat rozwija silny klaster firm świadczących szeroki wachlarz usług z zakresu wydobycia węglowodorów z dna morskiego. Siłę regionu stanowią specjalistyczne kadry. Lokalne uczelnie rokrocznie wprowadzają na rynek pracy absolwentów kierunków technicznych, dzięki czemu lokalne przedsiębiorstwa mogą z sukcesami realizować zaawansowane projekty dla globalnych dostawców. Branża łączy skutecznie wiedzę, ogromne doświadczenie i umiejętność wykorzystania najnowocześniejszych technologii.
Konferencja OTC była okazją, aby zobrazować ten potencjał. Na stoisku swoją ofertę prezentował m. in. Mostostal Pomorze SA, producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz aluminiowych sprzedawanych na rynki zagraniczne i krajowe. Spółka realizuje wysoko zaawansowane i specjalistyczne projekty głównie dla branży offshore, w tym przemysłu wydobywczego nafty i gazu, platform wiertniczych, instalacji podwodnych oraz morskiej energetyki wiatrowej. Wykonuje konstrukcje i instalacje dla przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego, budowlanego, infrastrukturalnego czy stoczniowego.
– Zbudowaliśmy konstrukcje dla 16 morskich farm wiatrowych, w tym dla pierwszej zlokalizowanej u wybrzeży USA – Vineyard. Pracujemy nad rozszerzeniem działalności na nowe rynki, dlatego w tym roku uczestniczymy w OTC w Houston. Jesteśmy wyspecjalizowani w branży offshore i jako jedna z nielicznych firm w Polsce dostarczamy wielkogabarytowe konstrukcje stalowe zgodnie ze światowymi standardami jakości – mówi Arkadiusz Aszyk, Chief Executive Officer, Mostostal Pomorze SA.
W pomorskiej delegacji uczestniczył także polski oddział międzynarodowego koncernu Bilfinger. Firma świadcząca nowoczesne usługi doradcze i inżynieryjne posiada klientów w branży chemicznej, energetycznej i przemysłowej. W Houston prezentowała swoje propozycje dla branży ropy i gazu oraz offshore. W swoim portfolio ma realizacje dla firm zagranicznych, a w Polsce dla tak dużych podmiotów jak Grupa LOTOS SA, LOTOS Terminale, Naftoport , PKN ORLEN, Rafineria Gdańska oraz PERN.
Ofertę nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań oraz usług na pomorskim stoisku prezentowały takie firmy jak PELIXAR SA i Flint Systems. Pierwsza z nich dostarcza kompleksowe rozwiązania robotyki lotniczej dla firm, przemysłu i instytucji. Oferuje drony lotnicze i systemy do wielu zadań jak poszukiwanie i ratownictwo, pomiary i detekcja, dozór techniczny i inspekcje oraz systemy monitoringu. Flint Systems proponuje klientom symulatory szkoleniowe wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, przygotowujące pracowników z każdej branży, w tym offshore.
– Nasze narzędzie szkoleniowe, czyli symulator statku CTV oparty o technologię VR, ma wiele zalet. Pozwala on na przeprowadzenie szkoleń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ale jednocześnie bez ryzyka dla pracowników. Możemy zasymulować dowolną sytuację, dowolne warunki pogodowe, ćwiczyć postępowanie w warunkach zagrażających życiu. A to wszystko w warunkach pełnej imersji, czyli zanurzenia w wirtualnym świecie – Leszek Tarnawski, prezes zarządu Flint Systems.
Na stoisku obecny był również Baltic Diving Solution, dostawca usług w zakresie prac podwodnych, inspekcji pojazdami ROV oraz dronami AUV. Zajmuje się również badaniami, przeglądami oraz doradztwem i nadzorem projektowym, głównie dla sektora ropy i gazu, energetyki odnawialnej oraz hydrotechniki.
Partnerem regionalnego stoiska była również Bota Technik, firma zajmująca się serwisem układów napędowych i automatycznych w urządzeniach wykorzystywanych w sektorze morskim, oraz Polskie Forum Technologii Morskich.
To tylko część z oferty, która w Houston obrazowała siłę polskiej branży morskiej. Zespół Invest in Pomerania prezentował na nim m.in. swój najnowszy raport Focus on: Maritime Sector in Pomerania 2023, w którym szeroko przedstawiono atuty Pomorza w zakresie aktualnych trendów napędzających branżę morską ze szczególnym uwzględnieniem niskoemisyjności oraz digitalizacji.
–W ostatnim czasie obsługujemy coraz więcej zapytań projektowych w obszarze offshore oil&gas. Wojna w Ukrainie silnie symuluje branże, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane projekty inżynieryjne. W efekcie firmy zagraniczne poszukają nowych lokalizacji pod centra projektowe, a w tym kontekście Trójmiasto ma do zaoferowania dostęp do świetnie przygotowanych kadr – przekonuje Mikołaj Trunin, Deputy Director, Invest in Pomerania.
Źródło: Invest in Pomerania