Polska powinna zrewidować działania w dziedzinie obronności morskiej

22 maja br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się obrady Konwentu Morskiego, który stanowi organ doradczy ministra infrastruktury. Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do ekspertów z dziedziny gospodarki morskiej wskazał na konieczność zrewidowania i odpowiedniego przystosowania działań Polski w dziedzinie m.in. obronności morskiej.

Konwent Morski jest zespołem doradczym powołanym w 2016 roku przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego przewodniczącym jest kpt ż. w. Zbigniew Sulatycki. Tegoroczne obrady były poświęcone budowie promów dla polskich armatorów, roli okrętów podwodnych i szkolnictwu morskiemu.

Źródło: Kancelaria Premiera

Premier rządu Mateusz Morawiecki powiedział, że Morze Bałtyckie po raz pierwszy w historii może stać się wewnętrznym morzem, całkowicie przyjaznym Polsce.

– Kiedy Szwecja i Finlandia dołączą do NATO, może to być faktycznie wewnętrzne morze Paktu Północnoatlantyckiego. To bardzo dobrze, bo to zwiększy bezpieczeństwo całego obszaru bałtyckiego, zwiększy bezpieczeństwo Polski – powiedział.

Wskazał na inwestycje zrealizowane w ostatnich latach.

-Potężna rozbudowa portów w Gdańsku i w Gdyni, Trasa Czerwona, pogłębienie toru wodnego do Szczecina do 12,5 m, port kontenerowy w Świnoujściu, Baltic Pipe, rozbudowa terminala gazowego w Świnoujściu, ale także tunel do Świnoujścia łączący ten port z resztą Polski bezpośrednią komunikacją lądową. Wiele, wiele inwestycji w mniejszych portach i cała infrastruktura drogowa i kolejowa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dołączyła morska energetyka wiatrowa

Na przełomie 2024 i 2025 r., w porcie Świnoujście, planowane jest rozpoczęcie prac pierwszego w Polsce terminala dla morskich farm wiatrowych. Terminal posłuży do instalacji morskiej farmy Baltic Power. Położenie portu w Świnoujściu umożliwia obsługę polskich i zagranicznych inwestycji.

– Rozbudowujemy inwestycje energetyczne, które również tutaj na wybrzeżu będą potężnym kołem zamachowym o sprzężeniu zwrotnym – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Polska musi przystosować się do nowych warunków

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników Konwentu wskazał, że „dotychczasowe obrady na tym forum przyniosły wiele interesujących analiz, diagnoz i wniosków dotyczących pełnego uwolnienia olbrzymiego potencjału, jaki daje szeroki dostęp Polski do Bałtyku”.

-Od 24 lutego 2022 roku państwa bałtyckie i wszystkie kraje Europy Środkowo–Wschodniej, w tym Polska, znajdują się w radykalnie nowej sytuacji. Imperialne dążenia Rosji do zmiany architektury bezpieczeństwa w Europie, na czele ze zbrodniczą inwazją na Ukrainę, spowodowały tragiczną w skutkach wojnę. Jednocześnie agresja ta wbrew oczekiwaniom reżimu moskiewskiego przyczyniła się do wzmocnienia więzi łączących państwa NATO oraz do rozszerzenia Sojuszu o Finlandię, a ufamy, że wkrótce także o Szwecję – podkreślił Andrzej Duda.

-Nową, niezwykle ważną okolicznością jest zainteresowanie ukraińskich władz i przedsiębiorców intensyfikacją współpracy z Polską w zakresie transportu, w tym ruchu towarowego przez port w Gdańsku. Wszystko to rodzi konieczność zrewidowania i odpowiedniego przystosowania działań naszego państwa w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dotyczących żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego – dodał.

Źródło: PUW w Gdańsku, prezydent.pl, gov.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Polska powinna zrewidować działania w dziedzinie obronności morskiej