W dniach 22-25 maja Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Innovation Norway organizuje wizytę studyjną przedstawicieli czołowych klastrów oraz Instytucji Otoczenia Biznesu do Norwegii. Celem tej pionierskiej inicjatywy jest rozwój współpracy dwustronnej pomiędzy polskimi podmiotami a ich norweskimi odpowiednikami. Polską delegację reprezentować będzie 14 osób z 9 instytucji.
Udział polskich klastrów jest możliwy m.in. dzięki wsparciu funduszy norweskich i EOG w formie „travel grantów”.
– Travel Grants to nie tylko wsparcie finansowe, ale także możliwość zdobycia nowych doświadczeń i nawiązania wartościowych kontaktów, które zaowocują nowymi pomysłami i jeszcze bliższą współpracą z zagranicznymi partnerami. Jest to dobry kierunek dla podmiotów, które skupiają się na wzmacnianiu polskiej przedsiębiorczości i innowacyjności. Na udział w wizycie studyjnej koordynatorzy klastra czy Instytucje Otoczenia Biznesu mogą otrzymać nawet do 100 procent dofinansowania, co oznacza, że nie muszą mieć wkładu własnego – mówi Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W wizycie studyjnej biorą udział przedstawiciele polskich klastrów:
- Polski Klaster Budowlany (Krajowy Kluczowy Klaster);
- Śląski Klaster Nanotechnologiczny (Krajowy Kluczowy Klaster);
- Klaster Innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu CINNOMATECH (Krajowy Kluczowy Klaster);
- Klaster Zrównoważona Infrastruktura (Krajowy Kluczowy Klaster);
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich;
- Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny;
- Polski Związek Przedsiębiorców Żeglugowych;
- Waste-Klaster Poznań;
- Klaster Polska Grupa Motoryzacyjna (Krajowy Kluczowy Klaster).
Program wizyty jest bogaty i obejmuje spotkania i dyskusje z przedstawicielami 8 klastrów norweskich tj. Maritimt-Forum Cluster, Renergy Cluster, Ocean Autonomy Cluster, Nosca Clean Oceans Cluster, Proptech Innovation Cluster, NCE Maritime Clean Tech Cluster, Energy Transition Norway Cluster oraz Nordic Edge Cluster. Przedstawiciele Polski spotkają się z norweskim specjalistami w Trondheim, Bergen i Stavanger.
Dzień poświęcony autonomicznym morskim farmom wiatrowym
Cały trzeci dzień wizyty będzie poświęcony wydarzeniu Floating Wind Days 2023 w Haugesund, podczas którego uczestnicy wezmą udział w prelekcjach poświęconych rozwojowi autonomicznych morskich elektrowni wiatrowych. Organizatorem tej inicjatywy jest kolejny norweski klaster: Norwegian Offshore Wind. W programie jest także spotkanie z przedstawicielem Innovation Norway, który przedstawi założenia norweskiej polityki klastrowej.
– Na przestrzeni lat coraz większego znaczenia nabiera współpraca instytucjonalna, która daje szanse na lepsze zrozumienie różnic i podobieństw partnerów. Jest też okazją do poszukiwania synergii działań, a w dalszej perspektywie – szansą na realizację innowacyjnych projektów, do których można zaliczyć m.in. budowę pływających, autonomicznych morskich farm wiatrowych. Norwegia jest światowym liderem w tej dziedzinie – dodaje Artur Janusz z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Wizyta studyjna klastrów i instytucji otoczenia biznesu to przede wszystkim wzrost wiedzy, wymiana doświadczeń oraz inspiracja do dalszego rozwoju.
– Nie ukrywam, że wiążę z tą wizytą wielkie nadzieje. Chętnie poznam bliżej norweskie instytucje by zrozumieć ich sposób funkcjonowania, ofertę i tajemnicę sukcesu. To także znakomita okazja do pozyskania wiedzy oraz obserwacji dobrze prosperujących przedsiębiorstw, nowatorskich rozwiązań technologicznych i organizacyjnych – dodaje jeden z uczestników inicjatywy.
Źródło: PARP