PGE Polska Grupa Energetyczna i duńska spółka Ørsted podpisały z Steelwind Nordenham umowę na dostawę 34 monopali dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2025 r. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części morskiej inwestycji.
Wyłoniona w przetargu firma Steelwind Nordenham specjalizuje się w produkcji monopali – rodzaju fundamentu, jaki będzie stosowany przy realizacji MFW Baltica 2, na którą składać się będzie 107 turbin i 4 morskie stacje transformatorowe. Steelwind dostarczy 34 takie fundamenty. Harmonogram zakłada rozpoczęcie produkcji fundamentów w drugiej połowie 2025 r. Umowa ze Steel Wind zamyka tzw. poziom Tier 1 w części morskiej inwestycji.
Wcześniej PGE i Ørsted podpisały kontrakt na dostawę 77 monopali dla turbin i morskich stacji transformatorowych z konsorcjum Navantia-Windar. Produkcja monopali dla Baltica 2 przez Navantia i Windar rozpocznie się w 2024 r.
Niezależnie od realizacji zamówienia dla Baltica 2, firma Windar planuje budowę fabryki wież w Szczecinie, która ma być gotowa w 2026 r.
-Bardzo cieszy nas również fakt, że zakontraktowani już dostawcy deklarują chęć współpracy z polskimi poddostawcami, co wyraźnie wybrzmiało podczas Dnia Dostawców zorganizowanego wspólnie z PGE na początku października. To ważny impuls do kreowania nowych przemysłów w naszym kraju – powiedziała Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland.
Morska Farma Wiatrowa Baltica
Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 r., natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 r. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Jak wskazuje PGE, spółka notuje coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorstw współpracą przy realizacji tego przedsięwzięcia.
Od kilku miesięcy w imieniu firmy Oersted nadzoruję (load out coordinator) w Nordenham załadunki podstaw wiatraków dla projektu w USA i podpisuję dokumenty odbioru tych konstrukcji ze Steewind. Liczę, że po odzyskaniu demokracji nie będę już w Polsce na liście „specjalistów WYKLĘTYCH” 😉 p.s. trzy lata wcześniej, jako kapitan statku wiertniczego wykonywałem odwierty badawcze pod farmę wiatrową u ujścia Delaware Bay w USA. Już lata wcześniej, jako kapitan AHT uczestniczyłem w budowie Barrow Wind Farm na Irish Sea.