OX2 stworzy morski hub energetyczny u wybrzeży południowej Szwecji

Szwedzka spółka OX2 poinformowała, że rozpoczęła rozwój morskiego hubu energetycznego Neptunus w południowej części Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że będzie miał łączną moc 1,9 GW oraz będzie produkował zarówno energię elektryczną, jak i wodór.

Hub energetyczny będzie zlokalizowany w szwedzkiej strefie ekonomicznej, około 50 kilometrów od wybrzeża Blekinge. Będzie się składał z morskich turbin wiatrowych, a także instalacji do konwersji energii elektrycznej na wodór. Roczna produkcja szacowana jest na 8 TWh energii elektrycznej, co odpowiada około 5 % obecnego rocznego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.

W ciągu ostatnich dwóch lat spółka OX2 dokonała przeglądu i przeprowadziła badania na tym obszarze, a w okresie zimowym przeprowadziła konsultacje, podczas których poinformowano władze i społeczeństwo oraz umożliwiono im przedstawienie uwag – czytamy w komunikacie. Kolejnym krokiem jest opracowanie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ), która zostanie przedstawiona w latach 2023-2024. Hub może zacząć działać na początku lat 30.

Planowana produkcja energii elektrycznej w Neptunusie umożliwiłaby produkcję wodoru na poziomie do 225 000 ton rocznie.

OX2 zbada również, czy tlen, który jest produktem ubocznym produkcji wodoru, może być wykorzystany do natleniania wód dennych Morza Bałtyckiego w obszarze objętym projektem.

Źródło: OX2, Linkedin

Zostaw komentarz

Strona główna » OX2 stworzy morski hub energetyczny u wybrzeży południowej Szwecji