OX2, szwedzki deweloper projektów OZE oraz Nordkalk, fiński producent wyrobów na bazie kamienia wapiennego, łączą siły w celu zbadania możliwości produkcji e-paliw na Gotlandii z wykorzystaniem energii produkowanej w morskich farmach wiatrowych.
Nowe e-paliwa mogą zastąpić paliwa kopalne obecnie wykorzystywane w zakładach Nordkalk lub zostaną wykorzystane do produkcji nawozów sztucznych. Zielone paliwa mogą zostać wykorzystane w użytkowaniu pojazdów i statków. W ramach współpracy spółki rozpoczęły wstępne prace nad zaplanowaniem zakładu produkcyjnego, a także wykorzystaniem gruntów znajdujących się w porcie Storugns.
OX2 aktywnie inwestuje w rozwój morskich farm wiatrowych u wybrzeży Gotlandii, które mogą zapewnić nie tylko dostawy energii elektrycznej, ale również wodoru dla przyszłego zakładu. Ponadto, szwedzki deweloper uczestniczy w rozwoju infrastruktury do przesyłu wodoru. Jest zaangażowany w projekt wodorociągu łączącego Finlandię, Wyspy Alandzkie, Szwecję i Niemcy.
– Wiatr jest zasobem naturalnym, który można wykorzystać do przejścia na paliwa zrównoważone i rozwój nowego przemysłu, ale także do zapewnienia konkurencyjności obecnych gałęzi przemysłu w przyszłości. Gotlandia ma na tę zmianę lepsze warunki niż jakiekolwiek inny region w Szwecji – mówi Emelie Zakrisson, odpowiedzialna w OX2 za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.
OX2 realizuje projekty morskich farm wiatrowych zlokalizowane pomiędzy Gotlandią a Olandią, oraz Pleione-Ran, położoną na wschód od Gotlandii. Obie farmy wiatrowe będą miały produkować łącznie ok. 37 TWh energii elektrycznej, co odpowiada ok. jednej czwartej całkowitego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.
W ramach projektu OX2 badane są także możliwości wykorzystania tlenu powstającego jako produkt uboczny produkcji wodoru do natlenienia Morza Bałtyckiego.
Źródło: OX2