Freja Offshore chce zbudować pływającą farmę wiatrową w Szwecji

Freja Offshore, joint venture norweskiej spółki Mainstream Renewable oraz szwedzkiej Hexicon, złożył wniosek o pozwolenie na budowę pływającej farmy wiatrowej Dyning. Instalacja o mocy do 2,5 GW ma powstać w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim w odległości ok. 45 km na południowy wschód od Oxelösund. Po uruchomieniu farma ma produkować do 10 TWh energii elektrycznej. To więcej niż całkowite zużycie energii w regionach Sörmland i Östergötland.

Według szacunków zużycie energii elektrycznej w Sörmland podwoi się w ciągu najbliższych 20 lat, głównie dzięki elektryfikacji sektora przemysłowego. Östergötland również stoi w obliczu spodziewanego wzrostu zużycia energii elektrycznej. Jak wskazuje Freja Offshore, morska farma wiatrowa Dyning ma potencjał, aby przyczynić się do obniżenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm w regionie. Jednocześnie będzie zlokalizowana wystarczająco daleko od brzegu, że będzie niemal całkowicie niewidoczna z lądu. Północny kraniec farmy ma znajdować się w odległości 45 km na południowy wschód od Oxelösund, a południowy kraniec 40 km na wschód od najbardziej oddalonych wysp archipelagu Gryts. Natomiast wschodnia granica farmy ma znajdować się ok. 50 km od Gotlandii.

Wniosek o budowę i eksploatację morskiej farmy wiatrowej Dyning został złożony do Ministerstwa Klimatu i Gospodarki zgodnie z prawem regulującym szwedzką strefę ekonomiczną oraz ustawą o szelfie kontynentalnym, zgodnie z którą niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę podmorskich kabli do przesyłu energii elektrycznej.

Jak informuje Freja Offshore, rząd Szwecji ma rozpatrzyć wniosek i wydać decyzję po uzyskaniu informacje od kilku agencji w ramach konsultacji.

Zostaw komentarz

Strona główna » Freja Offshore chce zbudować pływającą farmę wiatrową w Szwecji