Norwegia i Polska zacieśniają relacje w offshore wind

Norweski klaster Norwegian Offshore Wind nawiązał współpracę z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych w celu wzmocnienia współpracy między Polską a Norwegią w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Klastry otrzymały 250 tys. euro dofinansowania z Funduszy EOG w celu wzmocnienia dwustronnych powiązań między Polską a Norwegią.

Oba klastry będą współpracować z norweskim koncernem Rosenberg Worley, Uniwersytetem w Stavanger i Fundacją Partnerstwa Technologicznego (Technology Partners). Celem podmiotów jest współpraca między klastrami, organizacjami badawczymi oraz przedsiębiorstwami. Ponadto przewidziano wizyty studyjne oraz wdrażanie „wspólnych działań w zakresie możliwości rynkowych, badań i innowacji”.

-Polska ze swoimi ambitnymi celami w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na poziomie 6 GW do 2030 r. i 11 GW do 2040 r. jest atrakcyjnym rynkiem dla norweskich łańcuchów dostaw – powiedziała Caroline Whittle, odpowiedzialna za polski rynek w Norwegian Offshore Wind. W ramach klastra powołano dedykowaną grupę roboczą dla polskiego rynku

-Finansowanie zapewni szybszy i silniejszy wpływ na norweską morską energetykę wiatrową i utoruje drogę do wspólnej współpracy z naszymi polskimi odpowiednikami. Projekty będą również opierać się na silnych synergiach między norweskim i polskim łańcuchem dostaw – dodała Whittle.

Eksperci firmy Rosenberg Worley opracowują obecnie koncepcję pływającej instalacji na morzu – Flex2power. – Koncepcja ta może być istotna dla Polski i polskiego przemysłu – informuje norweski klaster.

Zostaw komentarz

Strona główna » Norwegia i Polska zacieśniają relacje w offshore wind