O tym poinformował Marcin Ścigan, dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Przedstawiciel resortu powiedział podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER, że rząd stara się zapewniać dobre warunki dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Ostateczne decyzje co do kształtu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. podejmie rząd, ale założenia i liczby są już w większości znane i zostały przedstawione przez panią minister Annę Moskwę. .
-Rzeczywiście, dla tego obszaru szykujemy zwiększoną rolę. Zaproponowaliśmy 18 GW do 2040 r. I też mam bardzo dobrą wiadomość, że ustawa, która to przewiduje, czyli projekt ustawy został dziś przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie przez Radę Ministrów, więc te wszystkie etapy komisje prawnicze, Stały Komitet Rady Ministrów, Komitet ds. Europejskich zostały już pokonane. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ten projekt staniena agendzie Rady Ministrów i i zostanie przyjęty i skierowany do prac Sejmu – powiedział Ścigan.
W projekcie regulacji przewiduje się, że aukcje dla offshore wind w 2025 i 2027 r. będą miały zwiększone wolumeny po 4 GW. oraz proponuje się zwiększenie lub wprowadzenie dodatkowych aukcji w latach 2029 i 2031 r. Jak zauważa przedstawiciel MKiŚ, pojawiają się pytania, czy tego typu wolumenu są realne i czy polscy wytwórcy będą w stanie dostarczyć te moce.
– My jesteśmy optymistami. Z jednej strony analizując wnioski, które wpływają teraz postępowaniu rozstrzygającym na 11 obszarów, widać, że jest tam potencjał na takie wartości. To też oczywiście zależy od technologii, która będzie wykorzystana ostatecznie na poszczególnych obszarach – powiedział.
Będą nowe plany zagospodarowania obszarów morskich
Ścigan wskazał, że resort widzi potrzebę zmiany planu zagospodarowania obszarów morskich.
– Taka rewizja będzie musiała się odbyć – powiedział.
Dodał, że pierwsze pomysły i analizy ze strony środowiska OZE już się pojawiają. Wyraził nadzieję, że po przyjęciu aktualizacji PEP2040 prace zostaną podjęte.
Plany sieciowe a offshore wind
Obecnie plan rozwoju sieci została zatwierdzony i obowiązuje do 2030 r. zakładając wprowadzenie 10 GW z offshore wind. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej zakłada dalszą perspektywę, dlatego kolejne aktualizacje planów rozwoju sieci powinny uwzględnić.