Wzmocnienie współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii, w szczególności morskiej energetyki wiatrowej, oraz wodoru, a także synchronizacja sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich – to główne tematy rozmów ministra energii Litwy Dainiusa Kreivysa z Kasparsem Melnisem, ministrem energii i klimatu Łotwy.
W trakcie spotkania ministrowie wymienili się doświadczeniami w zakresie krajowych regulacji dotyczących energetyki słonecznej i lądowej energetyki wiatrowej. Omówiono również możliwości współpracy w zakresie wzmocnienia i rozwoju infrastruktury przesyłu energii, która będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego, dynamicznego rozwoju OZE w przyszłości.
– Jesteśmy przekonani, że konstruktywny dialog oparty na zaufaniu jest niezbędny i wzajemnie korzystny dla osiągnięcia naszych wspólnych celów w dziedzinie energii i wzmocnienia niezależności energetycznej w regionie – powiedział Kreivys.
Litwa planuje dwie morskie farmy wiatrowe (MFW I i MFW II) o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Litewskiej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Dwie instalacje będą generować do 6 TWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie, co zaspokoi nawet połowę obecnego zapotrzebowania Litwy na prąd.
Łotwa wspólnie z Estonią rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Elwind. Instalacja o mocy 500-1000 MW ma powstać ok. 15- 20 km od wybrzeża Kurzeme, na obszarze morskim leżącym naprzeciwko Pävilosta. Budowa miałabyś rozpocząć w latach 2027-2030. Celem Łotwy i Estonii jest osiągnięcie rocznej produkcji energii elektrycznej z OZE na poziomie od około 3 do 3,5 TWh (w oparciu o średni roczny współczynnik wydajności równy 40%).
Źródło: Ministerstwo Energii Republiki Litewskiej