Baltic Operator zakończył produkcję kolejnej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej

W ubiegłym tygodniu Grupa Przemysłowa Baltic poinformowała o zakończeniu przez spółkę Baltic Operator projektu polegającego wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz duńskiego partnera. Obie trafostacje zostaną wykorzystane przy budowie morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. To już 18 konstrukcja tego typu zrealizowana przez spółkę dla sektora offshore wind.

Pierwsza z dwóch trafostacji opuściła gdyński oddział stoczni Baltic Operator pod koniec października. Obie wyprodukowane przez grupę konstrukcje trafostacji mają łączną masę 2 300. Każda z trafostacji ma 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 m wysokości. Realizacją projektu zajmowało się ponad 300 osób. Obie trafostacje popłyną najpierw do Danii, gdzie zostaną wyposażone. Jak poinformowała grupa, prace nad trafostacjami trwały kilkanaście miesięcy.

Prefabrykacja zaczęła się rok temu w dwóch lokacjach Grupy Przemysłowej Baltic: gdańskiej i gdyńskiej. W gdyńskiej stoczni Baltic Operator nastąpiło końcowe scalanie konstrukcji.

Zlecenie dla partnera z Danii było już 18 trafostacją typu wykonaną przez grupę. Do tej pory dostarczyła trafostacje dla projektów m.in. MFW Rødsand, MFW Borkum Riffgrund I, MFW Vineyard Wind 1, MFW Hornsea One, MFW Walney, MFW Kaskasi II.

– Z roku na rok zwiększamy nasze moce produkcyjne w zakresie morskich farm wiatrowych, co doskonale widać na przykładzie ostatnich kilku lat, kiedy to w latach 2021-2022 wykonaliśmy jedną stację dla MFW Kaskasi II oraz stal wtórną dla MFW Arcadis. W 2023 r. wysyłamy dwie stacje dla morskiej farmy wiatrowej i właśnie rozpoczęliśmy cięcie materiałów dla dwóch niedawno zakontraktowanych stacji Baltic Power (szelf bałtycki). Grupa Przemysłowa Baltic jest największym i najbardziej doświadczonym producentem wież wiatrowych i trafostacji w Polsce. Naszym celem jest produkcja od 4 do 6 trafostacji rocznie– informuje Prezes Grupy Przemysłowej Baltic Henryk Ogryczak.

Grupa Przemysłowa Baltic powstała w 2020 r. na bazie zakładów produkcyjnych Stoczni Gdańsk. Jest spółką holdingową należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) działającą głównie na rynku energetyki odnawialnej, tj. offshore (trafostacje), onshore (wieże wiatrowe) oraz stoczniowym. Holding pozwala na osiągnięcie efektów synergii i bardziej zharmonizowane działania w zakresie innowacji, efektywności operacyjnej i budowania nowych zdolności. Podmioty tworzące wspólnie Grupę Przemysłową Baltic to Baltic Operator, Stocznia Gdańska, Energomontaż-Północ Gdynia w restrukturyzacji oraz Gdynia Maritime Construction.

Źródło: Grupa Przemysłowa Baltic

Zostaw komentarz

Strona główna » Baltic Operator zakończył produkcję kolejnej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej