Koncern z ZEA zainwestuje w morską farmę wiatrową w Niemczech

Inwestorzy Iberdrola i Masdar sfinalizowali zawartą w lipcu 2023 r. umowę o współfinansowaniu przez spółkę z Emiratów inwestycji w morską farmę wiatrową o mocy 476 MW, która ma powstać w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Jak poinformowała Iberdrola, transakcja uzyskała wszystkie niezbędne zgody korporacyjne.

Jak wynika z warunków umowy, wartość farmy oszacowano na ok. 1,6 mld euro. Po transakcji hiszpański koncern będzie posiadał 51% udział w projekcie. W ten sposób Iberdrola będzie kontrolować i zarządzać aktywami, świadcząc usługi operacyjne i konserwacyjne oraz inne usługi korporacyjne.

W lipcu Ignacio Galán, prezes Iberdroli i Mohamed Jameel Al Ramahi, dyrektor generalny Masdar, podpisali umowę w ramach szerszego zobowiązania między dwoma graczami na rynku zielonej energii. Wówczas wskazali, że koncerny uważają transakcję za strategiczną oraz za krytyczny kamień milowy wzmacniający ich partnerstwo, które pozwoli na dalsze inwestycje w OZE w różnych regionach świata.

MFW Baltic Eagle

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle ma składać się z 50 turbin o mocy jednostkowej 9,53 MW. Do budowy zostaną fundamenty monopalowe. Rocznie ma produkować ok. 1,9 TWh energii, co pozwoli na zapewnienie dostaw energii do ok. 475 tys. gospodarstw domowych, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla o ok. 800 tys. ton rocznie.

Pełne uruchomienie farmy planowane jest na koniec 2024 r. Jak wskazuje Iberdrola projekt uzyskał minimalną regulowaną taryfę w wysokości 64,6 euro/MWh przez pierwsze 20 lat. Co więcej, cały wolumen produkcji został już zakontraktowany w ramach kontraktów długoterminowych. Baltic Eagle jest drugim z trzech dużych projektów Iberdroli w Niemczech, obok eksploatowanej farmy wiatrowej Wikinger o mocy 350 MW oraz planowanej farmy Windanker o mocy 300 MW.

Źródło: Iberdrola

Zostaw komentarz

Strona główna » Koncern z ZEA zainwestuje w morską farmę wiatrową w Niemczech