Grupa Orlen podsumowuje pierwszy kwartał 2023 roku

Polski koncern energetyczny PKN Orlen poinformował, że tylko w pierwszym kwartale 2023 r. wypracował przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których 8% stanowi zysk netto w wysokości 9,2 mld zł. W tym roku na realizację projektów przeznaczy 36 mld zł. Nie zabrakło też informacji o inwestycjach wiatrowych.

W lutym koncern poinformował, że do końca tej dekady nakłady na inwestycje w Grupie Orlen wyniosą w sumie ok. 320 mld zł, z czego ok. 40%, czyli 120 mld zł. Koncern przeznaczy na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór. Z łącznej puli środków, 36 mld zł inwestowane jest już w tym roku.

W segmencie morskiej energetyki wiatrowej PKN Orlen jako pierwszy w Polsce rozpoczął w gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej, która będzie odbierała moc z farmy wiatrowej Baltic Power. Wybrany został również wykonawca bazy serwisowej dla morskich farm w Łebie, a spółka LOTOS Petrobaltic wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów.

Koncern rozwija także projekty wodorowe. W marcu tego roku uruchomiona została stacja tankowania wodoru w czeskiej Pradze. Natomiast unijne dofinansowanie, które otrzymała Grupa ORLEN, umożliwi budowę pięciu stacji w Polsce. W pierwszym kwartale ruszyła także pierwsza w kraju Akademia Wodorowa dla studentów. Celem tego innowacyjnego projektu jest szkolenie przyszłych ekspertów, którzy będą budować polski przemysł wodorowy.

Źródło: PKN Orlen

Zostaw komentarz

Strona główna » Grupa Orlen podsumowuje pierwszy kwartał 2023 roku