OX2 otrzymuje pozwolenie na budowę wiatraków na zachodnim wybrzeżu Szwecji

Szwedzki inwestor OX2 otrzymał pozwolenie na budowę części projektu morskiej elektrowni wiatrowej Galatea-Galene na zachodnim wybrzeżu Szwecji o mocy 400 MW. Łączna moc projektu Galatea-Galene wyniesie 1,7 GW.

Paul Stormoen, szef OX2 powiedział, że jest to bardzo pozytywny sygnał, że rząd podejmuje inicjatywę budowy morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.

-Z niecierpliwością czekamy na konstruktywną dyskusję na temat tego, w jaki sposób projekty mogą być realizowane w najszybszy i najbardziej opłacalny sposób, aby zapewnić Szwecji znaczny dodatek bezemisyjnej energii elektrycznej do 2029 roku – mówi Stormoen.

Oprócz projektu Galatea-Galene szwedzka firma rozwija jeszcze dwa projekty offshore wind w Szwecji, które mają zostać zatwierdzone przez rząd: Triton na południu Szwecji (1,7 GW) i Aurora między wyspami Olandia i Gotlandia (5,5 GW).

W ubiegłym roku OX2 sprzedał 49 proc. udziałów w trzech szwedzkich projektach morskich farm wiatrowych firmie Ingka Investments. Zgodnie z umową OX2 otrzyma około 1 mln SEK za MW za 49% planowanej całkowitej mocy, po otrzymaniu wszystkich pozwoleń i podjęciu przez strony decyzji o kontynuowaniu realizacji projektów.

OX2 rozwija również projekty morskiej energetyki wiatrowej poza Wyspami Alandzkimi o potencjalnej mocy ponad 5 GW oraz w Finlandii o potencjalnej mocy 6 GW.

Źródło: OX2

Zostaw komentarz

Strona główna » OX2 otrzymuje pozwolenie na budowę wiatraków na zachodnim wybrzeżu Szwecji