Morze Bałtyckie jest często wskazywane jako kolejny obszar – zaraz po Morzu Północnym – kluczowy dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, ale i transformacji energetycznej Europy. Potrzebne są jednak kompetencje, współpraca, ale i zaangażowanie rodzimych firm inżynieryjnych. Jutro w Gdańsku podczas pierwszej edycji konferencji Budowa Farm Wiatrowych eksperci przyjrzą się technicznym aspektom rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Dla OffshoreWindPoland.pl komentuje Monika Socha-Kośmider, przewodnicząca konferencji organizowanej pod patronatem medialnym naszego serwisu.
Wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej ma ogromne znaczenie dla transformacji energetycznej polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Morskie farmy wiatrowe z pewnością będą stanowić znaczący udział w miksie energetycznym Polski.
-Uważam wręcz, że Bałtyk ma szansę stać się drugim Morzem Północnym. Potencjał energetyczny Morza Bałtyckiego jest szacowany na ok. 100 GW do 2050 r., z czego na polski obszar planowane jest 30 GW. Oznacza to, że ze wszystkich państw basenu Morza Bałtyckiego mamy największe możliwości w tej dziedzinie. Tym samym możemy stać się centrum logistycznym, usługowym i produkcyjnym dla rejonu Morza Bałtyckiego – przekonuje Monika Socha-Kośmider.
Offshore wind wymaga nowej wiedzy technicznej i inżynierskiej
Jak podkreśla, to olbrzymia szansa, ale i wielkie wyzwanie – zarówno dla inwestorów, jak i firm inżynieryjnych.
–Dlatego tak ważna jest współpraca wszystkich stron procesu inwestycyjnego, budujących innowacyjny sektor gospodarki. Jestem przekonana, że Konferencja Budowa Farm Wiatrowych stanie się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i wzajemnych inspiracji dla całego sektora offshore. Podczas bieżącej edycji konferencji skupiamy się na aspektach dotyczących technicznych możliwości posadowienia i przyłączy morskich farm wiatrowych, gdyż na tym etapie rozwoju rynku te elementy odgrywają największą rolę – wyjaśnia.
Uczestnicy konferencji będą mieli okazję prześledzić zagadnienia składające się na cały cykl inwestycyjny morskich farm wiatrowych, od jej projektu do budowy, ze szczególnym uwzględnieniem roli zarządzania ryzykiem inwestycji. Eksperci szczegółowo omówią także rolę badań geotechnicznych w procesie projektowania i budowy farm oraz metody bezwykopowego przekraczania linii brzegowej.
–Nie zabraknie także tematów związanych z portami instalacyjnymi i serwisowymi oraz prowadzeniem operacji morskich. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko tego, jak wielki potencjał tkwi w morskich farmach wiatrowych, ale przede wszystkim – jak ten potencjał wykorzystać w celu rozwoju swoich firm dzięki zastosowaniu najnowszej wiedzy inżynierskiej – wskazuje.