Rybacy szkolą się na techników turbin wiatrowych

Niemiecki inwestor RWE wraz z ośrodkiem szkoleniowym Windhunter Academy uruchomił program przekwalifikowywania rybaków w Polsce.

Rybacy uczestnicą w trzytygodniowych szkoleniach, które zapewniają im umiejętności potrzebne w pracy technika turbin wiatrowych w Polsce. Jak czytamy, kursanci biorą udział nie tylko w serii szkoleń praktycznych, ale również zdobywają wiedzę w zakresie zawodowego języka angielskiego.

Inicjatywa ta otwiera nowe kierunki kariery w rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb lokalnej społeczności – wskazuje Windhunter Academy na Linkedinie.

Rybacy w trakcie szkolenia zdobywają praktyczną wiedzę techniczną w zakresie pracy na wysokości, elektryki, mechaniki, instalacji i obsługi turbin wiatrowych, pierwszej pomocy oraz pracy na morzu z zachowaniem najwyższych standardów BHP. Na zakończenie programu rybacy odwiedzą jedną z działających farm wiatrowych RWE i będą mieli okazję pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą – informowało RWE.

Program, który został przygotowany przez firmę szkoleniową Windhunter Academy jest zgodny z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation oraz polskimi kwalifikacjami Urzędu Dozoru Technicznego czy Stowarzyszenia Mechaników i Inżynierów Polskich. Uprawnienia te są uznawane na całym świecie i pozwalają znaleźć zatrudnienie w Polsce oraz poza jej granicami – informowała kilka miesięcy temu Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca Windhunter Academy.

RWE poinformowało o programie w grudniu 2022 r. 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego zostały zaprezentowane szczegóły programu. Szkolenia rozpoczęli rybacy z regionu Ustki, a sam program przebranżowienia ruszył w lutym 2023 r.

Problem z brakiem wykwalifikowanej kadry widoczny jest nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej. Dlatego już teraz należy rozpocząć działania, które z jednej strony poszerzą świadomość społeczeństwa o znaczeniu branży offshore i jednocześnie wskażą ścieżkę rozwoju dla osób, które chcą się przekwalifikować do pracy w sektorze zielonej energii – wskazywał Robert Grzegorowski, senior manager offshore wind poland w RWE Renewables.

Źródło: Linkedin, Instagram, RWE, Windhunter Academy

Zostaw komentarz

Strona główna » Rybacy szkolą się na techników turbin wiatrowych