Energia z morskiej farmy wiatrowej zasili SoutH2port

Lider technologiczny ABB nawiązał współpracę z producentem wodoru Lhyfe i Skyborn – inwestorem działającym w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest utworzenie jednej z największych w Europie fabryk zielonego wodoru w Söderhamn – SoutH2port.

Zakład o mocy 600 MW będzie zasilany energią elektryczną z planowanej przez Skyborn morskiej farmy wiatrowej. Oczekuje się, że po pełnym rozwinięciu będzie produkować około 240 ton wodoru dziennie. ABB dostarczy ekspertyzy w zakresie optymalizacji produkcji wodoru i energii elektrycznej.

Skyborn i Lhyfe zabezpieczyły już prawa do działki przemysłowej o powierzchni około 40 hektarów, w bliskim sąsiedztwie należącej do Skyborn morskiej farmy wiatrowej Storgrundet o mocy 1 GW.

-Ta współpraca jest ważną częścią naszej strategii odnośnie rynku wodoru, jak również morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Bruno Roche, Global Head of Energy Transition w ABB Energy Industries.

Celem projektu jest zbadanie możliwości wykorzystania tzw. technologii Power-to-X, w których odnawialna energia elektryczna jest przekształcana w neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla nośniki energii, takie jak wodór lub inne zrównoważone paliwa.

SoutH2port może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Szwecji – poprzez bezpośrednie dostawy wodoru lub poprzez dalsze przetwarzanie wodoru na inne paliwa, takie jak metanol, zrównoważone paliwo lotnicze lub amoniak.

Źródło: Skyborn

Zostaw komentarz

Strona główna » Energia z morskiej farmy wiatrowej zasili SoutH2port