Elektrownia Baltic Eagle z pierwszym fundamentem

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle w Niemczech wkracza w fazę zasadniczą. Iberdrola poinformowała o zakończonej sukcesem instalacji pierwszego fundamentu na dnie Morza Bałtyckiego.

Jak informuje hiszpańska spółka Iberdrola, obecnie statek instalacyjny Svanen pracuje u wybrzeży wyspy Rugia. Farma powstaje ok. 30 kilometrów na północny wschód od wyspy i będzie obejmowała obszar 40 km2.

Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii monopale produkowane przez firmę EEW SPC są holowane z portu w Rostocku na plac budowy i ustawiane pionowo przez chwytak. Następnie stalowe pale o średnicy od 8,75 do 9 metrów i długości od 75 do 90 metrów wbijane są w dno morskie.

Na początku marca rozpoczął się również transport elementów przejściowych na terene magazynu w porcie Mukran. Elementy przejściowe łączą monopile z turbiną wiatrową. Zostaną zamontowane po zakończeniu montażu monpali i będą wykorzystane w drugim kwartale 2023 roku.

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle, ma mieć moc 476 MW i  zaopatrzy w energię odnawialną ok. 475 tys. domów, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla o ok. 800 tys. ton rocznie. Pełne uruchomienie farmy planowane jest na koniec 2024 roku. Baltic Eagle jest drugim z trzech dużych projektów Iberdroli w Niemczech, obok eksploatowanej farmy wiatrowej Wikinger o mocy 350 MW oraz planowanej farmy Windanker o mocy 300 MW.

Źródło: Iberdrola

Zostaw komentarz

Strona główna » Elektrownia Baltic Eagle z pierwszym fundamentem