Łukaszewska-Trzeciakowska: Inwestycja w offshore wind jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „WindEurope” w Kopenhadze, która odbyła się 25 kwietnia 2023 roku. Konferencja skupiała przedstawicieli biznesu i administracji z całej Europy, którzy dyskutowali na temat wykorzystania energii wiatrowej oraz wyzwań, przed jakimi stoi ta branża.

W ramach konferencji odbyły się również rozmowy bilateralne, dotyczące bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, w ramach ministerialnego panelu podczas konferencji, podkreśliła, że Polska jest liderem w inwestycjach offshore w regionie Morza Bałtyckiego, a inwestycja w tego typu rozwiązania jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Dodała również, że polski miks energetyczny opiera się na dwóch filarach – odnawialnych źródłach energii i energetyce jądrowej, co pozwala na utrzymanie zrównoważonej i stabilnej sytuacji energetycznej.

Współpraca z Litwą w obszarze offshore wind

W ramach konferencji wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się z wiceministrem ds. energii Litwy, aby omówić kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy offshore wind na Morzu Bałtyckim. W czasie rozmów bilateralnych wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się również z norweskim wiceministrem ds. ropy naftowej i energii, aby omówić możliwości zacieśnienia współpracy między oboma krajami w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego oraz technologii CCS.

Podczas rozmowy z komisarz UE ds. Energii – Kadri Simson, wiceminister podkreśliła, że polski miks energetyczny uwzględnia zarówno źródła odnawialne, jak i stabilne źródła energii, takie jak energia jądrowa. Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska odwiedziła także polskie stoisko wystawowe podczas konferencji „WindEurope”.

Źródło: MKiŚ, Twitter

Zostaw komentarz

Strona główna » Łukaszewska-Trzeciakowska: Inwestycja w offshore wind jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego