Projekt pływającego fundamentu D-Floater dla morskich turbin wiatrowych o mocy 17 MW otrzymał zatwierdzenie od DNV – poinformował Bassoe Technology z siedzibą w Szwecji. Oznacza to, że projekt fundamentu jest technicznie wykonalny.
Organ klasyfikacyjny DNV przeprowadził przegląd koncepcji pływającej platformy zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami. W efekcie zweryfikował techniczną wykonalność D-Floater, przyznając Approval in Principle (AiP). AiP weryfikuje, czy projekt jest wykonalny dla zamierzonego zastosowania i zasadniczo spełnia obowiązujące wymagania zgodnie z zasadami i normami DNV.
Fundament został zaprojektowany tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki morskie pojawiające się podczas tajfunów na Morzu Południowochińskim. Jest to trójkolumnowa, półzanurzalna platforma w kształcie delty. Kształt umożliwia układanie fundamentów jeden na drugim, co daje oszczędności w trakcie transportu. Zanurzenie fundamentu sięga 10 metrów.
Projekt ma na celu zapewnienie elastyczności w wyborze portu instalacyjnego oraz umożliwienie instalacji wieży i turbiny bliżej lokalizacji farmy wiatrowej.
-D-Floater to pływający fundament zaprojektowany z myślą o ekonomicznej produkcji i rozwiązaniach logistycznych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię odnawialną. W chińskiej stoczni CIMC Raffles będziemy w stanie dostarczyć ponad 50 D-Floaterów rocznie, a dzięki planowanej rozbudowie stoczni będziemy w stanie dostarczyć ponad 100 sztuk rocznie – powiedział Li MingGao, wiceprezes CIMC Raffles oraz prezes zarządu Bassoe Technology.
Pływające morskie elektrownie wiatrowe to wysoce innowacyjny sektor, który szybko się rozwija i ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej.