Prezes spółki BXF Energia Piotr Świecki poinformował w rozmowie z agencją ISBNews, że spółka będzie zainteresowana udziałem w polskim rynku morskich elektrowni wiatrowych rozwijanych na Morzu Bałtyckim. Opcją jest np. możliwość współfinansowania projektów. Nie wykluczył rozmów z PGE Polską Grupą Energetyczną.
Jak czytamy, firma chce zaistnieć na tym rynku, co może uzupełnić plan rozwoju 500 MW mocy zainstalowanej w projektach OZE do 2027-2028 r. Świecki wskazał, że BXF Energia nie musi być większościowym udziałowcem w projektach offshore wind. Obecnie potencjalny inwestor przygląda się rozstrzygnięciom postępowań lokalizacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury (tzw. druga faza rozwoju offshore wind w Polsce).
18 kwietnia br. spółka Budimex wraz z przedstawicielami największego akcjonariusza: Gonzalo Nieto Mier (CEO Ferrovial Energy Infrastructure and Mobility), Armando Zuluaga (CEO Ferrovial Energy and Infrastructure) podpisał umowę wspólników powołującą nową spółkę joint-venture BXF Energia. Jest to wspólny projekt Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala. Budimex będzie miał w nowym podmiocie udział większościowy (51 proc.). Zadaniem spółki będzie również produkcja zielonej energii na potrzeby klientów zewnętrznych.
-Chcemy działać na dużą skalę, bo takiego rodzaju zaangażowania potrzebuje dziś nie tylko nasza Grupa, ale również krajowa transformacja energetyczna. To także szansa na pełne wykorzystanie potencjału i zasobów Budimex lokalnie, przy zaangażowaniu międzynarodowych możliwości i doświadczenia w inwestycjach OZE Grupy Ferrovial – powiedział Artur Popko, prezes Budimex SA.
Budimex ma już w swoim portfolio m.in. dwa projekty OZE zakupione w formule ready-to-built – farmę wiatrową o mocy 7 MW, która powstaje w Drachowie oraz farmę fotowoltaiczną w Mszczonowie o mocy 14 MW. Równocześnie w różnej fazie rozwoju Budimex ma portfel ok 120 MW w fotowoltaice i 110 MW w energetyce wiatrowej.
Źródło: ISB News/Budimex