Buk: Rozwój MEW wymaga zwiększenia zdolności produkcyjnych w Europie

Realizacja celów związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej to nie tylko wyzwanie dla inwestorów, ale również dla dostawców komponentów. Musimy położyć silny nacisk na zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie – stwierdziła Wanda Buk, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która wzięła udział w debacie ,,Wind Power Action Plan – Winds of change?” zorganizowanej przez portal Euractiv.com.

W trakcie dyskusji zwróciła uwagę, na dynamicznie rosnący popyt na komponenty do budowy farm wiatrowych, który powoduje wzrost kosztów inwestycji. W opinii wiceprezes Buk propozycje Komisji Europejskiej przedstawione w pakiecie dla energetyki wiatrowej zawierają właściwą diagnozę i mają szanse poprawić sytuację na rynku. Pakiet zakłada m.in. szybsze wydawanie pozwoleń. W trakcie dyskusji wiceprezes PGE wskazała, że proces budowy morskiej farmy zajmuje mniej niż 3 lata, ale uwzględniając planowanie, uzyskanie wszystkich pozwoleń, podjęcie decyzji inwestycyjnej, procedury przetargowe, to ten czas może wynieść nawet 10 lat. Zaznaczyła, że spółki państwowe takie jak PGE, które podlegają określonym procedurom, w tym przewidzianym przez prawo zamówień publicznych co wpływa na tempo rozstrzygania przetargów.

Ponadto, w trakcie dyskusji wiceprezes Buk wskazała, że jednym z kluczowych wyzwań związanych z rozwojem energetyki wiatrowej, są inwestycje w sieci elektroenergetyczne. W tym kontekście szczególnie ważny jest rozwój europejskich mocy produkcyjnych.

– Potrzebujemy dostawców, którzy odpowiedzą na nasze zapotrzebowanie na zamówienia. Rozwój morskich farm wiatrowych to nie tylko wzywanie dla inwestorów , le również dla dostawców – stwierdziła.

– Zwracam szczególną uwagę na konieczność położenia silnego nacisku na produkcję komponentów w Europie. Już teraz zapotrzebowanie na nie jest niezwykle duże – dodała.

Według przedstawicielki PGE pozwoli to na wzmocnienie tzw. local content, co przełoży się na powstanie nowych miejsc pracy.

Wcześniej przedstawiciele PGE wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez europosła Morten Petersena dla kluczowych europejskich firm zaangażowanych w sektor offshore wind. Spotkanie odbyło się w Parlamencie Europejskim z udziałem komisarz UE ds. energii Kadri Simson. Jak wskazuje koncern była to okazja do dyskusji na temat wyzwań z którymi zmaga się branża na drodze do dekarbonizacji europejskiej gospodarki.

Źródło: PGE/Euractive

Zostaw komentarz

Strona główna » Buk: Rozwój MEW wymaga zwiększenia zdolności produkcyjnych w Europie