BALTOPS 2023 – trwają największe ćwiczenie morskie na Bałtyku

Trwają najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w regionie bałtyckim – Baltops 23. Manewry rozpoczęły się 4 czerwca w Tallinie. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Manewry morskie organizowane są od 1972 r.

W ćwiczeniach bierze udział 19 krajów NATO, jeden kraj partnerski NATO, 50 okrętów, ponad 45 samolotów i 6000 żołnierzy z m. in. Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej Finlandia uczestniczyła jako kraj partnerski w ćwiczeniach, które po raz pierwszy odbyły się w 1972 roku. Wraz z Finlandią w tegorocznych ćwiczeniach BALTOPS bierze udział 7 państw sojuszniczych graniczących z Morzem Bałtyckim, co stanowi wyjątkową okazję do wzmocnienia połączonych zdolności reagowania, które mają kluczowe znaczenie dla zachowania swobody żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia SNMG1 oraz ORP Ślązak będą odgrywać siły OPFOR, czyli przeciwnika NATO. Natomiast ORP Toruń realizował będzie zadania transportu wojsk SZ RP oraz sił sojuszniczych. W ramach ćwiczenia wykonywane będą misje CSAR, czyli ratowanie personelu poszkodowanego podczas bojowych działań na morzu realizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Kolejny z polskich okrętów – ORP „Toruń” weźmie udział w kilku operacjach desantowych. Pierwsza została przeprowadzona na Łotwie. Operacje desantowe zostaną powtórzone na Litwie oraz na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce z udziałem żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W ćwiczeniu udział wezmą także myśliwce z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenie potrwa do połowy czerwca. Zakończy się w Niemczech.

-To najważniejsze ćwiczenie obecnie na tych wodach – ważniejsze niż kiedykolwiek. Przyczynia się do odstraszania potencjalnych przeciwników i podkreśla zdolność do obrony i uspokajania sojuszników i partnerów – powiedział dowódca SNMG1, niemiecki kontradmirał Thorsten Marx.

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia.

Scenariusze ćwiczeń obejmują operacje amfibijne, artyleryjskie, przeciw okrętom podwodnym, obronę powietrzną i rozminowywanie, a także usuwanie ładunków wybuchowych, ćwiczenia bezzałogowych pojazdów podwodnych i nawodnych oraz działania medyczne.

Źródło: wojsko-polskie.pl, NATO

Zostaw komentarz

Strona główna » BALTOPS 2023 – trwają największe ćwiczenie morskie na Bałtyku