Baltic Power: Budowa morskiej farmy to wyzwanie i nieustanna nauka

Budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej to wyzwanie zarówno dla inwestorów, jak i dla administracji, wymagające nieustannej nauki w określaniu modelu działań w nowej gałęzi gospodarki – morskiej energetyce wiatrowej. Od siły i udziału local content zależeć będzie atrakcyjność inwestycyjna Polski – przekonują przedstawiciele biura projektowego Baltic Power.

W sieci pojawił się kolejny z cyklu wywiadów przygotowany przez Orlen, które mają przybliżyć kulisy powstania morskiej farmy wiatrowe. Udział wzięli w nim Cat Brown i Piotr Ostrowski, zastępcy dyrektora projektu w Baltic Power.

Jak wskazała Brown, przyjęty harmonogram realizacji inwestycji prawdopodobnie ,,nie ma precedensu w branży offshore wind”. Przypomniała, że niektóre terminy zostały określone 5 lat temu.

– Na ich podstawie zaplanowaliśmy harmonogram zamówień w ramach przygotowań do etapu budowy – stwierdziła Brown.

– To niezwykle wyjątkowa i złożona inwestycja. Sam etap projektowania i przygotowań trwa 6 lat, a kolejne 3 lata to etap budowy. Łącznie od momentu koncepcji do oddania instalacji do eksploatacji mówimy o 9 latach. To daje obraz, jak wielu specjalistów z różnych branż musieliśmy pozyskać – powiedział Ostrowski.

Jednocześnie wspomniał o wyzwaniach, które pojawiły się w trakcie przygotowania do inwestycji. Wskazał m.in. na pandemię COVID-19, inflację oraz wojnę Rosji na Ukrainę, której negatywne konsekwencje dla łańcuchów dostaw, dla Europy i całej branży miały daleko idące konsekwencje.

Według Ostrowskiego pojawiły się również wyzwania o charakterze lokalnym. W tym kontekście wskazał na proces uzyskiwania pozwoleń. Przypomniał, że Orlen jako pierwszy w Polsce przeszedł całą ścieżkę uzyskiwania pozwoleń.

– Zarówno dla nas, jak i dla organów administracji, było to wyzwanie. Wiązało się ono z nieustaną koniecznością uczenia się jakie właściwie należy ustawić zasady działania w Polsce nowej, dopiero co powstającej branży – dodał.

Jak wskazała Brown w ramach realizacji inwestycji będzie rozwijany też łańcuch dostaw.

– W Polsce od dawna działa wielu poddostawców istotnych komponentów dla morskich farm wiatrowych w innych krajach. Obecnie widzimy, że nowe inwestycje coraz liczniej przyciągają inne firmy, dostawców bezpośrednich, którzy są zainteresowani prowadzeniem tutaj działalności. Jeżeli będzie istnieć łańcuch dostaw umożliwiający budowę coraz większej liczby farm wiatrowych, zwiększy się atrakcyjność Polski dla inwestorów – stwierdziła.

Źródło: Orlen

Zostaw komentarz

Strona główna » Baltic Power: Budowa morskiej farmy to wyzwanie i nieustanna nauka