275 mln zł unijnych dotacji dla rybaków na zaprzestanie działalności połowowej. Rusza nabór

Dziś ma ruszyć nabór wniosków w ramach funduszy unijnych, dzięki którym rybacy będą mogli uzyskać dofinansowanie w związku trwałym zaprzestaniem działalności połowowej. Na ten cel przeznaczonych jest 275 mln zł. Perspektywą dla rybaków jest też zatrudnienie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale w branżach pokrewnych, specjalizujących się w rozwoju energetyki morskiej.

Jak wynika z harmonogramu naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa, 1 grudnia 2023 r. ma ruszyć nabór wniosków w ramach działania ,,Trwałe zaprzestanie działalności połowowej – utrata miejsca pracy na statku rybackim” oraz na „Trwałe zaprzestanie działalności połowowej – złomowanie albo przekwalifikowanie statku rybackiego”. W obu naborach wnioski mają być przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin na złożenie wniosku mija 29 grudnia.

Rybacy mogą uzyskać wsparcie na złomowanie statku rybackiego albo przekwalifikowanie statku rybackiego na działalność dochodową albo przekwalifikowanie statku rybackiego na działalność niedochodową.

Wysokość wsparcia jest uzależniona od pojemności brutto. Rybacy mogą liczyć na 139 000 zł oraz 24 000 zł dodatku rekompensacyjnego w przypadku statków o pojemności brutto mniejszej niż 1 GT. Na największe wsparcie mogą liczyć rybacy posiadający jednostki o pojemności brutto równej lub większej niż 50 GT. Wówczas mogą otrzymać 3 243 500 zł.  Przy czym, w przypadku przekwalifikowania statku rybackiego na działalność dochodową wysokość stawek jednostkowych pomniejsza się o 10%.

Zobacz harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa.

Z kolei dla armatorów statków, które zostały zezłomowane albo przekwalifikowane lub rybakom, którzy pracowali na takich statkach przez co najmniej 10 lat, może zostać udzielone wsparcie finansowe na minimum 60 miesięcy w kwocie do 200 tys. zł. W przypadku tych z co najmniej 5-letnim stażem pracy pomoc może sięgnąć 100 tys. zł.

Nowe sektory szansą zawdową dla rybaków

Szansą dla rybaków, którzy zdecydują się zrezygnować z działalności połowowej może okazać się sektor morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce ma osiągnąć 18 GW. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale również zapewnienia odpowiednich kadr. Niezwykle cenne dla sektora będzie pozyskanie pracowników posiadających doświadczenie w pracy na morzu, do których bez wątpienia należy zaliczyć rybaków. Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl to przy uwzględnieniu całego potencjału Morza Bałtyckiego, szacowanego na 33 GW, to rozwój tej dziedziny gospodarki stworzy ok. 100 tysięcy miejsc pracy.

W grudniu 2022 r. RWE we współpracy z windhunter academy uruchomiło program przebranżowienia rybaków. W ramach szkoleń rybacy zdobędą praktyczną wiedzę techniczną w zakresie: pracy na wysokości, elektryki, mechaniki, instalacji i obsługi turbin wiatrowych, pierwszej pomocy oraz pracy na morzu z zachowaniem najwyższych standardów BHP.

Źródło: ARMiR

Zostaw komentarz

Strona główna » 275 mln zł unijnych dotacji dla rybaków na zaprzestanie działalności połowowej. Rusza nabór