Zakończył się proces wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych (RELACJA)

2 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”, podsumowującą proces wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych (decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń – PSZW). Ministerstwo Infrastruktury oceniło 132 wnioski, co przekłada się na dokumentację liczącą ok. 360 tys. stron. Druga faza rozdania daje potencjał rozwoju morskich wiatraków o mocy ok. 9 GW.

Podczas briefingu prasowego wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że odbywająca się 2 października 2023 r. „Konferencja Offshore – Koncesje w polskich obszarach morskich” jest zwieńczeniem procesu związanego z przydzieleniem koncesji dla morskiej energetyki wiatrowej. Gróbarczyk wyjaśnił, że przydzielono koncesje dla dziesięciu obszarów offshore wind o łącznej powierzchni 1000 km2, dających potencjał rozwoju ponad 9 GW. W wyniku postępowań pięć obszarów trafiło do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, pozostałych pięć – do Orlenu.

Możemy z radością przekazać, że polskie obszary morskie, w tym obszary offshore’owe, trafiły do polskich spółek energetycznych, co jest ważne z punkt widzenia bezpieczeństwa energetycznego, oraz gwarancją realizacji działań – powiedział.

2 października 2023 r. oficjalnie zakończono proces przydzielania koncesji.

Za chwilę rusza budowa terminalu instalacyjnego

Realizacja budowy portu instalacyjnego w Świnoujściu rozpocznie się za kilka dni, dotychczas trwały prace wyburzeniowe. Cały proces dzierżawy również został zakończony – poinformował Gróbarczyk. Za parę dni rozpoczną się stricte działania związane z budową portu.

– Dzięki temu local content, przez niektórych określanych jako mityczny, trafia do polskich operatorów. Większość działań jest realizowanych przez polskie spółki. Dzięki temu proces logistyczny będzie realizowany z polskiego portu. Do tego trzeba dołożyć działania prowadzone przez dostawców komponentów wiatrowych, którzy ulokowali się m.in. w Szczecinie – powiedział Gróbarczyk.

Realizowany jest też proces w zakresie budowy portu instalacyjnego w Gdańsku, Baltic Hub jest na etapie „bardzo zaawansowanych rozmów z PGE Polską Grupą Energetyczną w zakresie zabezpieczenia infrastruktury portowej od wschodniej strony”.

Wiceminister Gróbarczyk poinformował, że rozważana jest koncepcja budowy w Ustce portu instalacyjno-serwisowego, który będzie realizowany w kolejnych latach.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury, powiedziała, że zakończył się etap rozdziału koncesji w kolejnej fazie rozwoju offshore wind. Podkreśliła, że Polska udowodniła w ubiegłym roku, że jest w stanie zabezpieczyć bezpieczeństwo energetyczne poprzez realizację projektu Baltic Pipe czy rozbudowę terminala LNG. „Bezpieczeństwo energetyczne ma narodowość”.

Podkreśliła, że kluczem jest dostęp do taniej energii elektrycznej, dlatego odpowiedzią jest energetyka jądrowa w podstawie oraz morska energetyka wiatrowa.

Procesy inwestycje są przed nami, ale mając na uwadze te, które już się dzieją, pokazują one, że potrafimy budować offshore wind oraz się uczyć. Potrafimy przyciągać inwestycje w elementy offshore wind jak turbiny wiatrowe. To bardzo ważna cześć równania – powiedziała.

Zasoby energetyczne i miks energetyczny to nie tylko bezpieczeństwo polskich domów. To jest też atrakcyjność inwestycyjna Polski, a de facto jej rozwój gospodarczy„.

Na północy będzie biło nowe, energetyczne centrum Polski, gdzie przeniesiona będzie część produkcji energii elektrycznej.

Musimy wybudować nowe drogi, koleje i porty. Porty, które dostarczą bardzo duże komponenty do elektrowni jądrowej, pozwolą instalować morskie farmy wiatrowe, a potem je serwisować. To jest Łeba, Ustka, Świnoujście, również Trójmiasto. I we wszystkich tych miejscach inwestycje trwają”.

Wiem, że te inwestycje infrastrukturalne bardzo długo znajdują się w teczkach. My w praktyce dostajemy kolejne decyzje pozwolenia. To nie jest spektakularne, ale w tym akurat zakresie dzieją się zmiany wizualne. Tak jak powiedział pan minister, port instalacyjny wchodzi w fazę budowy, mam nadzieję niedługo też Trójmieście. W Łebie i Ustce pracują pozostali”.

Zostaw komentarz

Strona główna » Zakończył się proces wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych (RELACJA)