W marcu 2024 r. zakończono kampanię badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, realizowanej przez Ocean Winds.
Jak poinformowała spółka, kampania badań dna morskiego w lokalizacji MFW BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy.
W tym czasie przeprowadzone zostały badania geofizyczne i geotechniczne, w tym batymetria obszaru farmy, odwierty z poborem próbek gruntu oraz badania sondą CPTu, która wykorzystuje sondę stożkową do penetrowania dna morskiego, umożliwiając wnikliwe zrozumienie jego właściwości mechanicznych i geologicznych. Wykonawcą prac badań offshore była firma Gardline Limited Ltd, natomiast badań nearshore Grupa GeoFusion Sp. z o.o.
Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy. Zakres prac obejmował badania dna morskiego w celu instalacji kabli w sekcji nearshore HDD oraz połączenie morskiej farmy wiatrowej z infrastrukturą lądową. Badania obejmowały geofizyczne pomiary, takie jak batymetria (MBES), obrazowanie sonarem bocznym (SSS), magnetometria (MAG), refleksja i refrakcja sejsmiczna, tomografia oporności elektrycznej (ERT), a także badania geotechniczne, obejmujące operacje pobierania próbek i testów stożkowych penetrometrem (CPTu) do głębokości nie większej niż 45 metrów. Ocean Winds obecnie czeka na wyniki testów laboratoryjnych próbek gruntu i wody oraz prace dokumentacyjne. Wyniki badań będą fundamentem dla kolejnych etapów projektowych.
BC-Wind jest morską farmą wiatrową zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Farma o mocy do 500 MW ma rozpocząć działalność komercyjnej farmy wiatrowej BC-Wind w 2027 r. W rozmowie z portalem offshorewindpoland.pl Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind spółki Ocean Winds w Polsce zapowiedział, że w 2024 r. spółka zamierza zakończyć kontraktację kluczowych dostawców komponentów morskiej farmy wiatrowej oraz podjęcie tzw. finalnej decyzji inwestycyjnej (FID).
W grudniu 2023 r. Ocean Winds brytyjski Wood Thilsted został wybrany przez inwestora Ocean Winds do dokończenia prac nad wstępnym projektem, a później do opracowania szczegółowego projektu fundamentów kratownicowych (jacket) dla projektu BC-Wind.