WWEA: Energetyka wiatrowa w ekspansji

Przez światową scenę energetyki wiatrowej przechodzi znaczący impuls rozwojowy – wynika z najnowszego raportu Światowego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (WWEA). W pierwszej połowie 2023 r. pojawiło się o 38% więcej nowych instalacji w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.

WWEA zebrało dane dotyczące nowych instalacji wiatrowych na lądzie i morzu w pierwszym półroczu 2023 r. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród organizacji i podmiotów członkowskich z całego świata, WWEA opublikowało szacunkową liczbę globalnych instalacji na chwilę obecną oraz prognozę na koniec 2023 r.

fot. WWEA

Według raportu, globalna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej osiągnęła 976 GW w czerwcu 2023 r. , co oznacza dodanie 100 GW w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy od lipca 2022 r. Roczna stopa wzrostu na poziomie 11,4% świadczy o wyjątkowo dynamicznym tempie rozwoju sektora. Prognozy na drugą połowę roku sugerują utrzymanie tej tendencji, spodziewając się co najmniej 110 GW nowej mocy do końca 2023 r.

-Cieszymy się z dobrych wiadomości, że branża wiatrowa dynamicznie się rozwija. Przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu COP28 możemy ogłosić, że sektor wiatrowy jest gotowy do osiągnięcia oficjalnych celów klimatycznych i nie tylko – powiedział Peter Rae AO, prezydent WWEA z Australii.

Największym graczem na rynku pozostają Chiny, które zwiększyły swoją moc w pierwszym półroczu 2023 r. o imponujące 23,8 GW. Warto także zauważyć, że Indie, Brazylia i USA razem dodają ponad 2 GW w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. Niemcy i Francja wykazują największy wzrost w Europie, zyskując ponad 1 GW nowej mocy w każdym z tych krajów.

Sekretarz Generalny WWEA, Stefan Gsänger, zauważył, że po spowolnieniu w 2022 r., sektor wiatrowy powoli odzyskuje dynamikę. Wskazał także na pozytywne skutki działań rządów mających na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii po zdarzeniach geopolitycznych.

W kontekście przyszłości energetyki wiatrowej, Gsänger podkreślił konieczność skoncentrowania się na działaniach oddolnych, wzmocnieniu roli obywateli i społeczności. Zdaniem Gsängera, zaangażowanie ludzi świadomych korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii, będzie kluczowe dla osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju.

W rezultacie, światowa moc elektrowni wiatrowych zbliża się do przełomowego momentu, przekraczając wkrótce próg 1 TW. Przewiduje się, że do końca 2023 r. branż osiągnie dokładnie poziom 1045 GW

Grafika: WWEA

Zostaw komentarz

Strona główna » WWEA: Energetyka wiatrowa w ekspansji