Przez światową scenę energetyki wiatrowej przechodzi znaczący impuls rozwojowy – wynika z najnowszego raportu Światowego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (WWEA). W pierwszej połowie 2023 r. pojawiło się o 38% więcej nowych instalacji w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.
WWEA zebrało dane dotyczące nowych instalacji wiatrowych na lądzie i morzu w pierwszym półroczu 2023 r. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród organizacji i podmiotów członkowskich z całego świata, WWEA opublikowało szacunkową liczbę globalnych instalacji na chwilę obecną oraz prognozę na koniec 2023 r.
Według raportu, globalna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej osiągnęła 976 GW w czerwcu 2023 r. , co oznacza dodanie 100 GW w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy od lipca 2022 r. Roczna stopa wzrostu na poziomie 11,4% świadczy o wyjątkowo dynamicznym tempie rozwoju sektora. Prognozy na drugą połowę roku sugerują utrzymanie tej tendencji, spodziewając się co najmniej 110 GW nowej mocy do końca 2023 r.
Największym graczem na rynku pozostają Chiny, które zwiększyły swoją moc w pierwszym półroczu 2023 r. o imponujące 23,8 GW. Warto także zauważyć, że Indie, Brazylia i USA razem dodają ponad 2 GW w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. Niemcy i Francja wykazują największy wzrost w Europie, zyskując ponad 1 GW nowej mocy w każdym z tych krajów.-Cieszymy się z dobrych wiadomości, że branża wiatrowa dynamicznie się rozwija. Przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu COP28 możemy ogłosić, że sektor wiatrowy jest gotowy do osiągnięcia oficjalnych celów klimatycznych i nie tylko – powiedział Peter Rae AO, prezydent WWEA z Australii.
Sekretarz Generalny WWEA, Stefan Gsänger, zauważył, że po spowolnieniu w 2022 r., sektor wiatrowy powoli odzyskuje dynamikę. Wskazał także na pozytywne skutki działań rządów mających na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii po zdarzeniach geopolitycznych.
W kontekście przyszłości energetyki wiatrowej, Gsänger podkreślił konieczność skoncentrowania się na działaniach oddolnych, wzmocnieniu roli obywateli i społeczności. Zdaniem Gsängera, zaangażowanie ludzi świadomych korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii, będzie kluczowe dla osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju.
W rezultacie, światowa moc elektrowni wiatrowych zbliża się do przełomowego momentu, przekraczając wkrótce próg 1 TW. Przewiduje się, że do końca 2023 r. branż osiągnie dokładnie poziom 1045 GW