W Szczecinie odbyło się spotkanie przedstawicieli gospodarki morskiej, branży zyskującej coraz większą uwagę inwestorów. W spotkaniu wziął udział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Rozpoczęcie inwestycji w obszarze przygotowań do obsługi inwestycji offshore wind to nowe możliwości rozwoju dla firm z tego regionu. To także cała lista wyzwań dla biznesu i rządu.
– Przed gospodarką wiele wyzwań, by sprostać wymaganiom kontrahentom. Jednym z nich będzie wodoryzacja przemysłu i żeglugi – mówił Andrzej Montwiłł, pełnomocnik marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. offshore.
W spotkaniu wziął udział nowy wiceminister infrastruktury, odpowiadający za gospodarkę morską – dr Arkadiusz Marchewka. Należy odnotować, że kolejka osób do rozmów była długa.
– Po ośmiu latach opowieści o odbudowie wielkich stoczni, budowie ogromnych promów, z których została tylko rdzewiejąca stępka, czas na dialog i poważne traktowanie przedsiębiorców z branży. Jako człowiek ze Szczecina chcę powiedzieć, że przed nami jest wiele wyzwań, wiele spraw do zrealizowania. W tym procesie chcę traktować ludzi branży morskiej, przedsiębiorców jako partnera w dyskusji na temat przyszłości, na temat roli państwa w tej części gospodarki. Wspólnie możemy zbudować coś dobrego. Chciałbym, aby ten pierwszy rok naszej współpracy był przede wszystkim rokiem, w którym będziemy mogli powiedzieć, że zaczynamy zmianę sposobu myślenia. Dziś przyszłość jest w rękach tych, którzy tworzą gospodarkę morską, czyli przedsiębiorców, firm, biznesu i chcę państwu zadeklarować, rozpoczynając nowy rok, że jestem do Waszej dyspozycji. Jestem gotowy do współpracy oraz każdej rozmowy o najważniejszych wyzwaniach. I mam nadzieję, że będziemy w stanie stwierdzić, że naszym wspólnym celem jest zbudowanie silnego środowiska gospodarki morskiej – powiedział do zgromadzonych minister Marchewka.
Miniony rok w Szczecinie upłynął m.in. pod znakiem produkcji w Stoczni Szczecińskiej Wulkan elementów dla branży morskiej energetyki wiatrowej, w tym trafostacji. Na swoim koncie sukcesy w budowaniu ma także Partner Stocznia.
– Przed firmami z branży morskiej pojawia się wiele wyzwań. Potrzebne są nowe kadry, rynek pracy offshore wymaga specjalistów. To także transformacja energetyczna, w ramach której firmy będą musiały wykazywać, że ich usługi są zasilane zieloną energię. Czasu na wprowadzenie tych rozwiązań jest coraz mniej – mówił w rozmowie z portalem OffshoreWindPoland.pl Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie i jeden z inicjatorów porozumienia branżowego na rzecz rozwoju offshore w Kołobrzegu.
Uczestnicy spotkania w czasie rozmów dyskutowali m.in. o przyszłości portów oraz zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa w zakresie gospodarki morskiej.