Firma Skyborn Renewables (Skyborn) otrzymała decyzję środowiskową od szwedzkiego Sądu ds. Gruntów i Środowiska na budowę morskiej farmy wiatrowej Storgrundet. Decyzja ta stanowi ważny etap w realizacji projektu. Pozwolenie obejmuje budowę maksymalnie 51 turbin wiatrowych, które przy pełnej sprawności będą miały moc około 1 GW i będą wytwarzać 3–3,5 TWh energii elektrycznej rocznie.
Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Storgrundet jest uzależnione od uzyskania kolejnych pozwoleń, w tym pozwolenia na przyłączenie do sieci. Instalacja ma zostać uruchomiona przed końcem dekady. Farma będzie zlokalizowana ok. 15 km od lądu w gminach Gävle i Söderhamn (hrabstwo Gävleborg).
-Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję Sądu, która jest niezwykle ważna dla od dawna planowanego projektu Storgrundet i przybliża nas do jego realizacji. Teraz skupimy się na uzyskaniu pozostałych pozwoleń – skomentowała Hanna Magnusson, pełniąca obowiązki dyrektor zarządzającej Skyborn Sweden.
„W czasie, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wolną od paliw kopalnych jest najwyższe, Storgrundet znacząco przyczyni się do przejścia Szwecji na czystą energię”.
Projekt został zlokalizowany w okręgu Gävleborg, około 15 kilometrów od lądu w gminach Gävle i Söderhamn. W szwedzkich planach zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich uznano tę lokalizację za miejsce o istotnym znaczeniu krajowym z punktu widzenia produkcji i odbioru energii. Produkcja w Storgrundet w około 70% odpowie na zapotrzebowanie na energię elektryczną w okręgu Gävleborg.
Na początku bieżącego roku spółka Skyborn złożyła do szwedzkiego rządu dwa inne wnioski o decyzję środowiskowe morskich farm wiatrowych na Morzu Botnickim, dla projektów Eystrasalt i Fyrskeppet.
W sumie portfel projektów w rozwoju Skyborn w Szwecji obejmuje potencjalną produkcję energii na poziomie 40 TWh rocznie.