Sejm mówi TAK dla nowelizacji ustawy o OZE

Sejm podczas lipcowego posiedzenia przyjął w trzecim czytaniu projekt nowelizacji ustawy o OZE i innych ustaw. W projekcie znajdują się przepisy dotyczące m.in. aukcji dla morskich farm wiatrowych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Chodzi o druki sejmowe nr 3279 i 3372 (wcześniej projekt regulacji numer UC99). W trakcie posiedzenia 7 lipca br. rozpatrzono sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wniosły o uchwalenie projektu ustawy. Głosowało 448 posłów. 438 – za, nikt nie był przeciw, 10 się wstrzymało.

Jak wielokrotnie informowaliśmy na łamach OffshoreWindPoland.pl, projekt nowelizacji UC99 zawiera zapisy obejmujące morską energetykę wiatrową. Zgodnie z założenia zostanie zintensyfikowany rozwój morskich farm wiatrowych poprzez zwiększenie wolumenów aukcyjnych z 5 do 12 GW w latach 2025-2031. Zgodnie z założeniami maksymalna łączna moc zainstalowana elektryczna morskich farm wiatrowych, w odniesieniu do których może zostać przyznane prawo do pokrycia ujemnego salda w drodze aukcji w kolejnych latach kalendarzowych, wynosi w:
1) 2025 r. – 4 GW;
2) 2027 r. – 4 GW;
3) 2029 r. – 2 GW;
4) 2031 r. – 2 GW
.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Sejm mówi TAK dla nowelizacji ustawy o OZE