Rusza procedura oceny oddziaływania na środowisko pierwszej MFW na Litwie

Ignitis Renewables, która wygrała aukcję na budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Litwie o mocy 700 MW, rozpoczęła procedurę uzyskania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ). Według spółki decyzja Litewskiej Agencji Ochrony Środowiska spodziewana jest do końca 2025 r.  

Jak wskazują przedstawiciele Ignitis, w trakcie realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej będą stosowane najlepsze międzynarodowe praktyki, w tym zostaną przeprowadzone konsultacje z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami i ekspertami z Litwy i innych krajów, którzy wniosą swoje doświadczenie i wiedzę do inwestycji. Według spółki celem planowanych jest zapewnienie, że ocena oddziaływania na środowisko i procedury dla tego projektu spełniają nie tylko wymogi litewskie, ale także najsurowsze wymogi europejskie i międzynarodowe.

– Realizując projekty związane z odnawialnymi źródłami energii mamy świadomość, że wpływa to na środowisko, ale aby osiągnąć równowagę między wytwarzaniem czystej energii a ochroną przyrody, podejmiemy wszelkie odpowiednie środki w celu zminimalizowania wpływu morskiej farmy wiatrowej na środowisko, a gdy wpływu nie da się uniknąć, wdrożymy środki kompensacyjne w celu poprawy stanu środowiska – stwierdziła Anne-Marie Roikjær, dyrektor projektu morskiej farmy wiatrowej w Ignitis.

Jak wskazuje Lina Žibienė, dyrektor ds. środowiska i pozwoleń w Ignitis Renewables, w ramach oceny oddziaływania na środowisko zostanie określony i oceniony wpływ farmy na poszczególne elementy środowiska, tj. powierzchnię ziemi i obszary pod nią, powietrze, wodę, krajobraz i różnorodność biologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem chronionych gatunków zwierząt, roślin i obszarów.

Ignitis Group i Ocean Winds zwyciężyły w pierwszej aukcji offshore wind, która została ostatecznie rozstrzygnięta w październiku ubiegłego roku. Inwestorzy musieli zapłacić 20 mln euro za realizację projektu, którego wartość jest szacowana na ok. 1,8 mld euro. Od tego czasu spółki miały trzy miesiące na założenie spółki joint-venture (JV), która została powołana na początku grudnia 2023 r. 51% udziałów w spółce posiada litewski Ignitis, pozostałą część – Ocean Winds. Na mocy decyzji Litewskiej Krajowej Rady Regulacji Energetyki (VERT) z 9 lutego inwestorzy poprzez JV otrzymali pozwolenie na budowę i eksploatację morskiej farmy wiatrowej na okres 41 lat. Kilka dni później VERT wydała pozwolenie na budowę, o czym szerzej informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.

Obecnie trwa druga aukcja na kolejną morską farmę wiatrową na Litwie. W jej ramach zastosowany zostanie model CfD (kontrakt różnicowy). Do 14 kwietnia br,. deweloperzy mogą składać oferty w przedziale od 64,31 euro/MWh do 107,18 euro/MWh.

Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Instalacje mają łącznie produkować do 6 TWh energii elektrycznej rocznie, a także przyciągnie prawie 3 mld euro inwestycji i stworzy co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.

Zostaw komentarz

Strona główna » Rusza procedura oceny oddziaływania na środowisko pierwszej MFW na Litwie