Inwestor Eolus poinformował, że złożył program oceny oddziaływania na środowisko morskiego projektu wiatrowego Navakka do Centrum ELY w południowo-zachodniej Finlandii. Spotkania publiczne objęte procedurą odbędą się w Pori i Merikarvii w kwietniu 2023 r.
Projekt Navakka u wybrzeży Pori i Merikarvii wymaga przeprowadzenia dwuetapowej procedury oceny oddziaływania na środowisko, podczas której zidentyfikowane zostaną oddziaływania projektu na środowisko i poszukiwane będą środki łagodzące.
Program oceny oddziaływania na środowisko zostanie udostępniony do konsultacji społecznych we wtorek 11 kwietnia i będzie można zgłaszać do niego uwagi przez ponad miesiąc do 17 maja.
Program ostanie przedstawiony na dwóch otwartych dla wszystkich spotkaniach publicznych, podczas których lokalni mieszkańcy i interesariusze, a także osoby zainteresowane projektem, będą miały możliwość wysłuchania i omówienia planów.
-Mamy nadzieję, że jak najwięcej lokalnych mieszkańców będzie mogło wziąć udział w spotkaniu lub uczestniczyć w nim online, ponieważ procedura EIA jest ważnym krokiem w początkowych etapach realizacji projektu Navava – mówi Patrik Niskanen, kierownik projektu.
Eolus zbada między innymi wpływ projektu Navakka na ekosystem morski, warunki denne, ptaki i faunę, zatrudnienie, źródła utrzymania, bezpieczeństwo oraz ewentualne efekty hałasu i migotania.
Eolus prowadzi obecnie badania dna morskiego, na które otrzymał licencję badawczą pod koniec 2022 r.
Morski projekt wiatrowy Navakka jest zlokalizowany u wybrzeży Satakunta na Morzu Botnickim. Obszar projektu, znajdujący się w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii, obejmuje powierzchnię 670 kilometrów kwadratowych i jest oddalony o 34 kilometry od Merikarvii.
Planowana morska farma wiatrowa będzie składać się z 70-100 turbin wiatrowych. Jej całkowita docelowa moc to około 1 500 MW, co oznacza dobre 6,5-7 TWh zielonej energii rrocznie dla fińskiej sieci. Docelowo Navakka ma wytwarzać energię elektryczną do 2030 r.
Oprócz Navakka, Eolus planuje drugi projekt wiatrowy Wellamo u wybrzeży Satakunta, we współpracy z irlandzką Simply Blue Group. Ocena oddziaływania na środowisko Wellamo rozpocznie się również tej wiosny, a zakończenie procedur OOŚ dla obu projektów spodziewane jest w 2024 r.
Źródło: Eolus