Realizacja projektów MFW Bałtyk I, II i III wygeneruje 10 tys. miejsc pracy

Polska grupa energetyczna Polenergia wraz z norweskim partnerem Equinorem realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Rozwój projektów pozwoli na stworzenie ok. 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w fazie budowy i eksploatacji elektrowni wiatrowych – informuje norweski inwestor.

Equinor przypomina, że łącznie w nowym sektorze offshore wind, który powstaje w Polsce, zatrudnienie znajdzie – zgodnie z szacunkami – ponad 70 tys. specjalistów.

-Zdecydowaną większość, ok. 80% stanowić będą stanowiska techniczne, najpierw związane z budową, a w długim okresie z utrzymaniem morskich farm wiatrowych – informuje.

-Już dzisiaj możesz budować swoje kompetencje, by w przyszłości znaleźć mającą znaczenie i atrakcyjną finansowo pracę w perspektywicznym sektorze gospodarki. Przyłącz się do Equinora i razem budujmy zrównoważoną przyszłość Polski – wskazuje inwestor zachęcając specjalistów do współpracy przy projektach.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 r. Equinor podpisał umowę z Polenergią nabywając 50% udziałów w dwóch projektach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, tj. MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II. Projekty te łącznie mają planowaną zdolność wytwórczą na poziomie 1440 MW. W grudniu 2019 r. Equinor nabył 50% udziałów w projekcie MFW Bałtyk I. Decyzja lokalizacyjna tego projektu umożliwia rozwój farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW.

Planowany termin podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla trzeciego projektu – Bałtyk I o mocy 1,56 MW wyznaczono na 2026 r., a rozpoczęcie produkcji – na 2029 r. Celem inwestora jest przygotowanie projektu do udziału w aukcji planowanej na 2025 r. Equinor i Polenergia informowali w kwietniu br., że zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal.

Ostateczna decyzja inwestycyjna dla MFW Bałtyk II i III spodziewana jest w 2024 r., a pierwsza produkcja energii elektrycznej w 2027 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » Realizacja projektów MFW Bałtyk I, II i III wygeneruje 10 tys. miejsc pracy