PKO BP aktywnie uczestniczy w finansowaniu transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna Polski, której istotnym elementem jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, nie powiedzie się bez dostępu do odpowiednich środków finansowych. Skala inwestycji w polskim sektorze energetycznym pozostaje istotna – wyjaśnia w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl, Marcin Michalski, dyrektor Departamentu Finansowania Projektów Inwestycyjnych w PKO Banku Polskim.

Ekspert podkreśla, że transformacja energetyczna jest istotnym elementem polskiej gospodarki, prowadzącym do ograniczenia śladu węglowego i zwiększenia bezpieczeństwa systemu energetycznego. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe są jednym z jej elementów.

– Rosnące koszty oczywiście wpływają na rentowność takich inwestycji, niemniej przy ich odpowiednim ustrukturyzowaniu wraz z oszacowaniem odpowiednich buforów kosztowych, finansowanie kapitałowe i dłużne jest dostępne – wyjaśnia Michalski.

Dodaje, że PKO Bank Polski aktywnie uczestniczy w finansowaniu transformacji energetycznej, finansując lub przygotowując do finansowania projekty energetyki odnawialnej, zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Potrzebne zaangażowanie wielu podmiotów

Branża szacuje, że Polski potencjał techniczny w offshore wind może wynieść nawet ok. 33 GW. Oznacza to zapotrzebowanie na duże środki finansowe. Michalski wskazuje, że skala inwestycji w polskim sektorze energetycznym pozostaje istotna.

-Ich finansowanie wymaga zaangażowania zarówno krajowych instytucji finansowych, jak i międzynarodowych podmiotów, takich jak m.in. banki, agencje eksportowe, ubezpieczyciele. Istotny jest także element wsparcia transformacji przez państwo, za pomocą np. istniejącego już systemu aukcyjnego, gwarantującego minimalną cenę energii elektrycznej z instalacji OZE – mówi przedstawiciel PKO BP.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » PKO BP aktywnie uczestniczy w finansowaniu transformacji energetycznej