Ørsted obniża cele inwestycyjne

Globalny deweloper morskich farm wiatrowych Ørsted, ale także lider w rozwoju offshore wind na świecie, dokonał przeglądu swoich projektów. Podczas prezentacji wyników za 2023 r. przedstawiciele inwestora poinformowali o redukcji swoich celów inwestycyjnych i wstrzymaniu wypłaty dywidendy do 2025 r. Ponadto ogłosił plany redukcji 800 miejsc pracy i wyjścia z rynków w Norwegii, Hiszpanii i Portugalii.

7 lutego 2024 r. Ørsted zaprezentował zatwierdzony raport roczny za 2023 r. Jak czytamy, Zysk operacyjny (EBITDA) za ten rok wyniósł 18,7 mld DKK. Wyłączając nowe partnerstwa i opłaty za anulowanie transakcji, EBITDA wyniosła 24,0 mld DKK, czyli powyżej prognoz na poziomie 20-23 mld DKK.

Wskaźnik EBITDA z morskich elektrowni wiatrowych wzrosła ponad dwukrotnie do 20,2 mld DKK w 2023 r. ze względu na wzrost produkcji w morskich farmach wiatrowych Hornsea 2 oraz Greater Changhua 1 i 2a, a także ze względu na fakt, że negatywne skutki zabezpieczeń w 2022 r. nie powtórzyły się w 2023 r. – informuje deweloper.

Na EBITDA w 2023 r. wpłynęła rezerwa w wysokości 9,6 mld DKK przeznaczona na opłaty za anulowanie związane z decyzją o zaprzestaniu rozwoju MFW Ocean Wind 1 w USA. Ponadto w 2023 r. ujęliśmy odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości 26,8 mld DKK. Większość z nich (19,9 mld DKK) dotyczyła Ocean Wind 1.

Rada Dyrektorów podjęła decyzję o wstrzymaniu wypłaty dywidendy za lata obrotowe 2023-2025. Od tego czasu celem jest przywrócenie wypłat dywidend.

Inwestor ogłosił również, że zmniejszy wydatki kapitałowe w nadchodzących trzech latach o 35 miliardów DKK i sprzeda aktywa o wartości około 115 miliardów DKK do 2030 r.

Ponadto ogłosiła plany redukcji aż 800 miejsc pracy i wyjścia z rynków w Norwegii, Hiszpanii i Portugalii.

Oczekuje się, że w 2024 r. EBITDA z wyłączeniem nowych umów partnerskich i opłat za anulowanie wyniesie 23-26 mld DKK, a inwestycje brutto wyniosą 48-52 mld DKK.

– Pomimo roku z silnym bazowym postępem biznesowym, rok 2023 oznaczał dla Ørsted istotne wyzwania. Na nasze wyniki finansowe negatywnie wpłynęły odpisy z tytułu utraty wartości naszych projektów offshore w USA w trzecim kwartale 2023 r. oraz rezerwa na opłaty za anulowanie związane z zaprzestaniem rozwoju projektu offshore Ocean Wind 1 – mówi Mads Nipper, prezes i dyrektor generalny Grupy Ørsted.

„Dokładnie przeanalizowaliśmy wydarzenia, które doprowadziły do naszej decyzji o zaprzestaniu rozwoju naszego projektu Ocean Wind 1 i wdrażamy wnioski do naszego modelu operacyjnego, aby zmniejszyć ryzyko związane z rozwojem i realizacją projektów”.

„Zyski z naszych morskich elektrowni wiatrowych wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w 2023 r. trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 4,5 GW zostały zatwierdzone do ostatecznej decyzji inwestycyjnej, odpowiednio w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie”.

„Dzisiaj przedstawiliśmy zaktualizowany plan biznesowy, w tym strategiczną ambicję 35-38 GW zainstalowanej mocy odnawialnej do 2030 r., w oparciu o kompleksowy przegląd portfela. Dokonaliśmy przeglądu naszego portfolio, aby nadać priorytet opcjom wzrostu o najwyższym potencjale tworzenia wartości, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko związane z rozwojem i realizacją naszych projektów. Pozostajemy optymistami co do przyszłości branży energii odnawialnej i jesteśmy przekonani, że możemy wnieść kluczowy wkład w przyspieszenie budowy odnawialnych źródeł energii w nadchodzących latach”.

Warto zauważyć, że Orsted obniżył swój cel w zakresie mocy wytwórczych do końca dekady z poziomu 50 GW do 35-38 GW.

Nipper powiedział w rozmowie z mediami, że firma podtrzymuje swój ogólny „cel bycia światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej”.

S&P obniżył rating duńskiego giganta energetyki wiatrowej do BBB, powołując się na wyższą dźwignię finansową w bilansie i poważne straty w USA w 2023 r. spowodowane opóźnieniami w łańcuchu dostaw i wyższymi kosztami realizacji projektów.

Branża morskiej energii wiatrowej zmaga się z rosnącą inflacją, podwyżkami stóp procentowych i opóźnieniami w łańcuchu dostaw, co zagroziło planom prezydenta USA Joe Bidena i kilku stanów dotyczącym zastąpienia paliw kopalnych morską energią wiatrową w celu walki ze zmianami klimatycznymi.

Przypomnijmy, że duński deweloper jest współinwestorem morskich farm wiatrowych MFW Baltica 2 i 3, realizowanych wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną. Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl informowała, że Polska pozostaje strategicznym rynkiem dla inwestora.

Źródło: Ørsted, Reuters

Zostaw komentarz

Strona główna » Ørsted obniża cele inwestycyjne