Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl podsumowuje 2023 r. w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Podkreśla, że przyszłość odnawialnych źródeł energii rysuje się w jasnych barwach i nawet jeśli branża morskiej energetyki wiatrowej boryka się obecnie z wyzwaniami, jej fundamentalna wartość nigdy nie była silniejsza. – Kluczowe jest, aby rządy i przedstawiciele branży współpracowali, by przetrwać obecną burzę i ułatwić przyszłe wdrażanie morskiej energetyki wiatrowej na świecie – mówi przedstawicielka jednego z największych inwestorów w sektorze offshore wind. Ørsted aktualnie prowadzi pogłębioną analizę wszystkich projektów w swoim portfolio.
Staniewska-Bolesta wyjaśnia, że presja finansowa związana z rosnącymi stopami procentowymi, wysoką inflacją, problemami w łańcuchu dostaw, do tego wysokie koszty surowców oraz niestabilna sytuacja geopolityczna miały duży wpływ na sektor energetyki na całym świecie w 2023 r.
-Ørsted, jako globalny lider morskiej energetyki wiatrowej został mocno dotknięty tymi czynnikami ze względu na duże portfolio realizowanych projektów na całym świecie. To był rok trudnych decyzji, jak np. wyjście z dwóch projektów w Stanach Zjednoczonych, których realizacja okazała się nieopłacana. Jako odpowiedzialny deweloper, inwestując w tak kapitałochłonne projekty infrastrukturalne jak morskie farmy wiatrowe musimy być pewni, że będą one generować wartość w swoim cyklu życia, a więc w okresie kilkudziesięciu lat. Jednocześnie, pomimo tych ogromnych wyzwań i sztormu na morzu, zakończyliśmy rok bardzo pozytywnym wydarzeniem. W ubiegłym tygodniu Ørsted podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie brytyjskiego projektu Hornsea 3, największej morskiej farmy wiatrowej na świecie o mocy 2,9 GW, która rozpocznie produkcję energii w 2027 roku – wskazuje.
Przypomina, że końcówka tego roku to również podpisanie Europejskiej Karty Wiatru przez 23 państwa UE i ponad 300 firm z sektora energetyki wiatrowej.
„Tak szerokie poparcie pokazuje, że rządy zrozumiały strategiczną wartość energii wiatrowej oraz pilną potrzebę wzmocnienia europejskiego przemysłu wiatrowego”.
-Przechodząc na polski rynek offshore, myślę, że ważnym wydarzeniem było podjęcie przez Grupę ORLEN i Northland Power finalnej decyzji inwestycyjnej dotyczącej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Jest to pierwsza taka decyzja na polskim rynku. To bardzo dobry sygnał pokazujący, że pomimo wspomnianych wyzwań w sektorze morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie, projekty offshorowe w Polsce idą do przodu – mówi Staniewska-Bolesta.
Kamienie milowe projektów offshore wind w Polsce
Duński inwestor Ørsted realizuje w Polsce wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną dwa projekty morskich farm wiatrowych – MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3.
– W świetle wyzwań makroekonomicznych jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że konsekwentnie i zgodnie z planem podpisujemy kolejne umowy, które przybliżają nas do realizacji Baltica 2 – jednego z pierwszych projektów morskiej energetyki wiatrowej na Polskim rynku. To był pracowity rok dla MFW Baltica budowanej wspólnie przez Ørsted i PGE Polska Grupa Energetyczna. Wiosnę rozpoczęliśmy kontraktem na dostawę 107 turbin dla Baltica 2. Ta umowa otworzyła serię kluczowych kontraktów dla tego projektu, które podpisaliśmy w kolejnych miesiącach – na 4 morskie stacje transformatorowe, pierwszą partię fundamentów dla turbin i morskich stacji, kable wewnętrzne i eksportowe, a potem także na drugą partię fundamentów oraz na statki instalacyjne do układania i podłączenia kabla – wylicza przedstawicielka inwestora.
„Projekt Baltica 2 posiada już niemal wszystkie decyzje, ekspertyzy i pozwolenia, w tym z zakresu decyzji lokalizacyjnych i pozwoleń na budowę dotyczących infrastruktury przyłączeniowej. Mamy za sobą szczegółowe badania geofizyczne i geotechniczne na morzu dla Baltica 2 i Baltica 3, które dostarczyły kluczowy zestaw danych dla naszych projektów. Ten rok należał do bardzo bezpiecznych – podczas prac przygotowawczych na morzu nie doszło do żadnego poważnego wypadku”.
Perspektywy na 2024 rok
Staniewska-Bolesta informuje, że Ørsted aktualnie prowadzi pogłębioną analizę wszystkich projektów w swoim portfolio.
-Jako firma odpowiedzialna społecznie i posiadająca zobowiązania wobec inwestorów, chcemy realizować projekty, które będą przynosić oczekiwaną wartość dla wszystkich interesariuszy w długoterminowej perspektywie – podkreśla.
Dodaje, że Polska jest dla inwestora jednym ze strategicznych rynków.
– Planujemy kontynuować nasze wysiłki w zakresie realizacji projektów Baltica 2 i Baltica 3, wspólnie z naszym partnerem PGE. Cieszymy się, że możemy wnieść do Polski ponad 30-letnie doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych a tym samym przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski – wskazuje.
„Myślę, że przyszłość odnawialnych źródeł energii rysuje się w jasnych barwach i nawet jeśli branża morskiej energetyki wiatrowej boryka się obecnie z wyzwaniami, jej fundamentalna wartość nigdy nie była silniejsza. Kluczowe jest, aby rządy i przedstawiciele branży współpracowali, aby przetrwać obecną burzę i ułatwić przyszłe wdrażanie morskiej energetyki wiatrowej na świecie”.