Nowe przepisy umożliwią wsparcie projektów MFW ze środków KPO

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Projektowane regulacje mają umożliwić wsparcie finansowe projektów morskich farm wiatrowych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Projekt UD33 zakłada usprawnienia wdrażania KPO w zakresie wsparcia inwestycji. Przewidziano m.in. umożliwienie podpisywania umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem oraz rozliczania się z wykonawcami w euro. W ten sposób zostanie zwiększone zainteresowanie środkami z części pożyczkowej RRF, m.in. w przypadku planowanej inwestycji G1.3.2 Budowa morskich farm wiatrowych (Fundusz na rzecz morskiej energetyki wiatrowej – 4,785 mld euro). Autorzy projektu wskazali, że brak takiej możliwości może spowodować, że zainteresowanie będzie mniejsze niż dostępne środki lub że w ogóle nie będzie możliwości zrealizowania tej inwestycji. W związku z powyższym zaproponowane zostało wskazanie w ustawie, że inwestycje z części pożyczkowej RRF mogą być finansowane w euro.|

Zmieniane przepisy obejmą możliwością finansowanie w euro tylko inwestycji z części pożyczkowej RRF realizowanych w formie pożyczek.

Zasady na jakich ustalana będzie wysokości środków na finansowanie inwestycji realizowanych w formie pożyczek – zarówno w złotych, jak i w euro – zostanie określona w dodawanych w art. 14ll ust. 7a–7c, natomiast do nadzorowania wykorzystania limitów części pożyczkowej RRF w euro i złotych, będzie zobligowany minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.

Ustawa zostanie przyjęta w II kwartale 2024 r.

W lutym informowaliśmy, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opracowało projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków KPO pożyczek w walucie euro na budowę morskich farm wiatrowych.

Rewizja KPO

15 marca 2024 r. ruszyły konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Rząd zaproponował zmiany w 11 reformach i 22 inwestycjach. Część z nich dotyczy inwestycji w morską energetyką wiatrową. W projekcie rewizji są także propozycje zmiany zakresu i opisu inwestycji budowy infrastruktury terminalowej dla offshore wind. W przypadku budowy portu instalacyjnego offshore w Gdańsku, w opisie kamienia milowego „B37G Budowa terminalu instalacyjnego offshore” jako wartość docelową zaproponowano „zakończenie prac betoniarskich”, a nie – jak pierwotnie wpisano – „uruchomienie i oddanie do użytku nowego pirsu portowego”.

Zostaw komentarz

Strona główna » Nowe przepisy umożliwią wsparcie projektów MFW ze środków KPO